Тим Фрийд от Уисконсин се инжектирал с отрова повече от

...
Тим Фрийд от Уисконсин се инжектирал с отрова повече от
Коментари Харесай

Антителата на мъж, ухапан от змии 200 пъти, водят до научен пробив

Тим Фрийд от Уисконсин се инжектирал с отрова повече от 650 пъти, развивайки неповторим имунитет против смъртоносни отрови
Американецът Тим Фрийд от Уисконсин е претърпял над 200 ухапвания от отровни змии и си е инжектирал змийска отрова повече от 650 пъти през последните две десетилетия. Неговото рисковано самоекспериментиране, в началото пренебрегнато от научната общественост, най-сетне дава резултат - антителата в кръвта му стават основа за създаването на универсална противоотрова.

През май 2024 година влиятелното научно списание Cell разгласява проучване, показващо че антителата на Фрийд обезпечават необятна отбрана против отровата на разнообразни типове змии. Това отваря пътя към основаване на повсеместен антидот, кадърен да обезврежда ухапвания от голям брой типове отровни влечуги – нещо, което до момента се считаше за невероятно с обичайните лечения.

Изследването, ръководено от имунолога Джейкъб Гланвил, създател на биотехнологичната компания Centivax, комбинира два типа антитела от кръвта на Фрийд с лекарството варепсладиб. Експериментите с мишки демонстрират, че тази композиция обезпечава цялостна отбрана против 13 типа змии и частична отбрана против още 6 типа от разнообразни райони на света.

" Имунната система на донора е неповторим феномен. Фрийд е развил антитела, които обезвреждат по едно и също време няколко невротоксина, " изяснява Гланвил, който в този момент възнамерява да развие изследването до клинични тествания при хора.

След съвсем двадесет години самоекспериментиране, Фрийд към този момент е нает от компанията и не може да продължи с инжектирането на отрова заради юридически съображения. Въпреки това, той остава горделив с приноса си към науката и капацитета да избави човешки животи.

Очаква се бъдещата противоотрова да се предлага в химикалка с автоинжектор – сходно на епипен за алергични реакции – и да бъде лесна за потребление даже в отдалечени региони. Това би могло да има голямо значение за световното здраве, защото съгласно Световната здравна организация змийските ухапвания убиват към 138 000 души годишно и осакатяват стотици хиляди други, най-вече в небогати и изолирани райони.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР