ТЕЦ Варна на Ахмед Доган не работи заради задължения. Пред

...
ТЕЦ Варна на Ахмед Доган не работи заради задължения. Пред
Коментари Харесай

Росен Христов изрази надежда през лятото да има редовно правителство

„ Топлоелектрическа централа „ Варна ” на Ахмед Доган не работи поради отговорности. Пред съглашение сме, което да обезпечи цялостно заплащане и всички лихви. Съгласни са да платят над 40 млн. лв. дружно с лихвите “. Това съобщи в предаването „ Защо, господин министър? “ министърът на енергетиката.

„ От Украйна има интерес за оборудването от АЕЦ „ Белене “, само че няма конкретика. Далеч сме от предоставяне на оборудването. За „ Белене “ би трябвало да се вземе решение на база на всички числа и разбори. За момента няма такава подготвеност. Няма предложение от Украйна. Министърът им на енергетиката изясни, че имат план за централа и ни питаха дали сме обмисляли продажба “, изясни той.

По отношение на АЕЦ „ Козлодуй “ и глобите „ Магнитски “ министърът сподели: Официално няма компании, работили с АЕЦ „ Козлодуй “, които да са благосъстоятелност на тези лица. Фирмите, които в този момент работят с централата, са построили пълномощия и имат лицензи. Новите компании са за периферни услуги. За годишния планов ремонт – няколко са компаниите в България.

„ Смених управлението на централата в първите си месеци като министър поради отчети от службите за евентуални връзки на управлението с Русия и корупционни схеми “, изясни служебният министър на енергетиката.

„ В отчета се загатваше името на Александър Николов, който смених. Той в този момент е в листата „ Магнитски “, акцентира той.

За вероятно дело на България против „ Газпром “ Христов сподели: Очакваме през април да имаме отчет за претенциите от наша страна и за отбрана на претенциите от страна на Русия. Наели сме една от най-хубавите интернационалните адвокатски фирми, която има добър лист със извоювани каузи по арбитраж. Ако имаме добър късмет и това да е в полза на страната, ще заведем арбитражно дело.

Събеседникът на БТВ се спря и върху инспекциите на Европейската прокуратура.

„ Христо Ковачки, по публични данни, е съветник в няколко сдружения, свързани с топлофикации. Проверките на Европейската прокуратура е за неспазване на разпоредбите на отчитане на въглеродни излъчвания “, разяснява Христов.

Юридически адвокатски фирми предложиха на АЕЦ „ Козлодуй “ да подписа правосъдно съглашение и да заплати 25 млн. лв. на компании, свързани с Ковачки, посочи министърът.

„ Направихме инспекция. От всички документи и отчети се вижда, че АЕЦ „ Козлодуй “ няма по-добра алтернатива от правосъдно съглашение. Консултантите споделят, че преди 2 години е могло по различен метод да се реагира. Дружествата на Ковачки желаят понижаване на цените от АЕЦ „ Козлодуй “. Централата отхвърля. От там потеглят взаимни искания. На първа инстанция сдруженията печелят “, сподели Христов.

Дружествата на Христо Ковачки главно се занимават с топлоенергия, посочи министърът.

По отношение на Маришкия басейн министърът съобщи: Изпълняваме всички задължения за декарбонизацията без да затваряме централите през 2025 година. Не можем да осъществим ангажимент от Плана за възобновяване, който считаме да го предоговорим “

„ Аз имам вяра, че европейските институции работят в полза на Европа. Интересите на България, като част от Европа, би трябвало да съответстват с тези ползи. Ние не сме опитно зайче. Не може Европа да ни кара да вършим нещо, което ще нарани енергийната и националната сигурност. Имаме мощни причини “, добави той.

Според него никоя друга страна не е поемала ангажимент за затваряне на 40% от районни мощности. Служебният кабинет ще предложи и други възможности.

„ Не се планува държавна поддръжка за Топлоелектрическа централа „ Марица Изток 2 “. Там би трябвало да се създадат старания за усъвършенстване на процесите и да бъде един от пазарните играчи “, сподели още Христов.

„ Не сме в предишното с въглищата, тъй като дълго време сме нямали тактика и не е правено нищо за насърчаване на мощности от възобновими източници. Затова създаваме визията за електроенергетиката, с цел да не сме подвластни от въглищата “, сподели още енергийният министър.

изрази вяра през лятото да има постоянно държавно управление.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР