Терминалът за втечнен природен газ при гръцкия град Александруполис от

...
Терминалът за втечнен природен газ при гръцкия град Александруполис от
Коментари Харесай

Започна търговската експлоатация на терминала за втечнен природен газ в Александруполис

Терминалът за полутечен природен газ при гръцкия град Александруполис от през днешния ден към този момент е в комерсиална употреба, оповестиха от гръцката компания " Газтрейд " (Gastrade). Съоръжението разполага с най-съвременна технология и е с оптимален потенциал за регазификация от 5,5 милиарда кубични метра годишно. Вече 14 гръцки и интернационалните компании вземат участие в плана с комерсиална цел, като са заели съвсем целия потенциал на терминала най-малко до 2030 година

Началото на комерсиалната употреба на новата инфраструктура бележи значим стадий за развиването и енергийната сигурност на Европа, акцентират от " Газтрейд ". Количествата от терминала могат да обезпечат доставки на природен газ за Гърция, България, Румъния, Северна Македония и Сърбия, за Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на северозапад.

Съоръжението е проектирано, построено и ръководено от " Газтрейд ". Българска телеграфна агенция напомня, че българският газопреносен оператор " Булгартрансгаз " е акционер в терминала с 20 %. Освен българското сдружение стратегически сътрудници и акционери са и " Елмина Копелузу ", " Газлог " (Gaslog), " ДЕПА Комерсиал " (DEPA Commercial) и " ДЕСФА " (DESFA).

На 24 септември операторът на интерконектора Гърция-България Ай Си Джи Би (ICGB), заяви, че тества сполучливо точката на междусистемно свързване в Комотини с действителни количества природен газ преди стартирането в употреба на терминала за полутечен природен газ в Александруполис. Ай Си Джи Би подписа съглашение за междусистемно свързване с гръцкия народен оператор на газопреносна система ДЕСФА (DESFA) в точката на междусистемно свързване, ситуирана в Комотини, Гърция. От тази точка интерконекторът продължава към Стара Загора.

Изпълнението на плана стартира да се осъществя, когато на 27 януари 2022 година " Газтрейд " взема дефинитивно капиталово решение (FID), напомнят от гръцката компания. Строителните действия на сушата и в морето при Александруполис напредват бързо, а през февруари 2023 година в Сингапур започва и построяването на плаващата апаратура за предпазване и регазификация на полутечен природен газ (FSRU). Инсталацията отплава от корабостроителницата на " Сийтриъм " (Seatrium) на 26 ноември 2023 година и идва във водите на Тракийско море на 17 декември 2023 година, където дебаркира. С сполучливото довеждане докрай на всички пускови тествания и издаването на позволение за употреба от гръцкото Министерство на енергетиката и околната среда през миналото лято, планът е наведен в оперативна подготвеност, което публично разрешава започването на комерсиалните му интервенции, показват от " Газтрейд ".

Терминалът за полутечен природен газ в Александруполис се състои от плаващата апаратура за предпазване и регазификация на полутечен природен газ, подводен и сухоземен газопровод, който свързва инсталацията с националната газопреносна система. Чрез нея доставки природен газ могат да бъдат реализирани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. Терминалът разполага с най-съвременна технология и е с оптимален потенциал за регазификация от 5,5 милиарда кубически метра годишно, се показва още в известието.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР