Крум Зарков: Искането на Радев няма да доведе до референдум, а ще внесе напрежение
Темата за влизането ни в еврозоната стои в президентството дълго време, освен в този момент. След отменяне на предлагането на " Възраждане ", в президентството постъпваха претенции от разнообразни жители и организации, в това число от Възраждане. Това съобщи пред бТВ някогашният президентски консултант по правните въпроси Крум Зарков, който напусна институцията на 9 май, откакто Румен Радев разгласи настояването си за референдум на еврото.
Петициите, които пристигаха, бяха той да предложи допитване за еврото. Като човек от правния екип на президента сме изразявали мнение, че това е недосупстимо юридически въпрос заради това, че е организиран в интернационален контракт.
Президентът самичък дава претекстовете и през вчерашния ден и след действието от 9 май. Той сподели за какво е решил да направи предлагането за референдума. Аз не съм си трансформирал мнението и това, което ще се случи е да се откри, че правният ред в България е справедлив факт и не може да се заобиколи по целенасоченост, тъй като няма да можем да се движим по правила, а ще сме в безпорядък.
Искането на Радев няма да докара до референдум, а ще внесе напрежение, безапелационен е той.
Имаме юридическа спънка пред провеждането на подобен референдум и политическа спънка поради болшинството, което стои зад държавното управление. Остава малко време до конвергентния отчет, няма да се състои референдум, няма да има промени по тези въпроси, счита Зарков.
Мога да кажа, че по въпросите за допустимост, нормално Конституционен съд се произнася в границите на 10-15 дни. Което значи, че би могло да чакаме скоро да има решение по допустимостта, сподели Зарков.
Аз разбрах директно преди изказването на Радев, че е взел това решение, само че той и не е задължен да ме уведомява по кое време взима решения. Аз свърших своята работа и моето мнение не беше признато. Прецених, че няма нужда и от мен като юридически специалист, уточни някогашният консултант на Дондуков 2.
Една от дейностите на Дондуков 2 е да даваме мнения, изясни той, само че посочи, че в институцията президентът самичък взима своите решения.
През лятото на 2024 година Радев дава зелена светлина за влизането в Еврозоната, разясни напусналият консултант.
Радев има право да вземе своите решения и ще понесе своите отговорности за тях, счита Зарков.
Действително се готви някакъв тип взлом по въпроса, основават се организации, напрежение, такова обществено-политическо си има така и така в България. Всеки има право да стачкува, само че нека всичко е в границите на закона, посочи Зарков.
Фактите и резултатите от дейностите на президента са следните: консолидира се държавното управление, то може да разчита на по-голямо болшинство, в сравнение с преди този момент, наостриха се напреженията, даже избрани политически сили се усещат окрилени, това са тези, които експлоатираха тематиката. Това е и единственото, което ще се случи, тъй като референдум сигурно няма да има, а еврото ще влезе в България от 1 януари 2026 година, отсече правният специалист.
Президентът има терен за деяние отсега нататък, само че с този си ход той влезе по-скоро в една доста по-тясна ниша от това, което има капацитет да направи. Тази ниша ще го отдалечава от ден на ден от тази ос, предвижда той.
Няма непозната интервенция - нито съветска, нито каквато и да било, изрично отхвърли допусканията и обвиняванията за интервенция на Русия Зарков.
Бога ми - това, че не е послушал мен, не значи, че е послушал Путин, отсече той.
На въпрос за контракта Боташ, Зарков призна, че е бил част от държавното управление, което го е сключило. Като част от кабинета, аз нося отговорност. Нормално е в подобен вид контракти да няма уговорка за анулиране на контракта. Има избрани правила. Тук ставаше дума за контракт, при който ние трябваше да подсигуряваме достъп до България на полутечен газ, при изискване, че предходното правителдство е отказало съветски газ. България трябваше да се снабди с диверсификация, посочи Зарков.
Имам потребност от доста сили, само че няма да се причислявам към никаква политическа мощ, отговори той на въпрос дали има потребност от нова политическа мощ.




