През нощта над по-голямата част от страната облачността ще е

...
През нощта над по-голямата част от страната облачността ще е
Коментари Харесай

Подгответе се: Тази нощ ни чакат дъжд и сняг!


През нощта над по-голямата част от страната облачността ще е забележителна. Дъжд и сняг ще вали в централните и на обособени места в крайните югозападни региони. Незначителна ще е облачността над Северозападна България. Вятърът последователно ще се ориентира от изток-североизток и ще се усили.

Минималните температури ще бъдат сред минус 1° и 4°, в София - към 1°. Това оповестяват от Национален институт по метеорология и хидрология.

Утре облачността ще се усилва и на обособени места в западната половина от страната ще превалява дъжд и сняг. Ще духа сдържан вятър от изток-североизток и ще продължи да нахлува леден въздух. Максималните температури ще са сред 2° и 7°, в София – към 5°.

В планините ще бъде облачно с превалявания от сняг. Ще духа сдържан вятър от юг-югоизток, в Източна Стара планина, Странджа и Сакар - от север-северозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде към 3°, на 2000 метра – към минус 2°.

По Черноморието ще бъде облачно. Ще духа сдържан, краткотрайно мощен вятър от север-североизток. Ще става студено и оптималните температури ще бъдат 3°-6°. Температурата на морската вода е 7°-8°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.

АПИ: Шофьорите да потеглят с коли, подготвени за рискови зимни условия

Агенция " Пътна инфраструктура “ моли водачите, на които им следва пътешестване в идващите дни, да потеглят на път с коли, подготвени за зимни условия. За на следващия ден прогнозата на метеоролозите е за валежи от дъжд и сняг в централните и западните елементи от страната. В неделя - 1 февруари, се чакат снеговалежи в Южна и Източна България.

Областните пътни ръководства наблюдават синоптичните прогнози и са в подготвеност да подхващат нужните дейности за обработка на настилките. Целта е превантивните, а по-късно и снегопочистващите действия да стартират оптимално бързо, с цел да се обезпечи проходимостта на пътищата. Приоритет са автомагистралите, най-натоварените посоки по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките сред Северна и Южна България.

За повишение на сигурността и при нужда е допустимо да се затварят обособени сектори за обработка на трасетата. Там, където се постанова поради мощен вятър, снегонавявания или слаба видимост трафикът може да се лимитира краткотрайно до възстановяване на метеорологичните условия и разчистване на пътя.

Необходимо е водачите да се движат с нараснало внимание и съобразена скорост, като съблюдават отдалеченост, да не подхващат внезапни маневри и да не изпреварват профилираните машини, които обработват настилките. Блокирането на придвижването от транспортни средства, които не са готови за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали водачи и работата на снегопочистващата техника.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР