Сектор отбрана е мощен акселератор за цялото икономическо развитие на България
Темата сигурност би трябвало да е приоритет в идващите десетилетия, тъй като без сигурност няма богатство. Без нея не можем да приказваме за права на индивида и народна власт, няма по какъв начин да устояваме това, в което имаме вяра. Европа не може да е единствено потребител на сигурност, Европа би трябвало да основава сигурност, най-малкото на територията на нашия съюз. Това съобщи вицепремиерът и министър на нововъведенията и растежа Томислав Дончев на проведената от посолството на Полша в България конференция „ Консолидация на европейските отбранителни промишлености – благоприятни условия и провокации “.
Тя се организира във Велико Търново под патронажа на вицепремиера и в границите на полското председателство на Съвета на Европейския съюз. На нея участваха посланикът на Полша Н. Пр. Мачей Шимански, кметът на Велико Търново Даниел Панов, ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова, представители на военната общественост, университетските среди и български и полски компании от отбранителната промишленост.
Вицепремиерът Дончев акцентира, че държавите-членки би трябвало да работят дружно, а не на сепаративно национално равнище. „ Не можем да си позволим да имаме единствено държави-производители и държави-консуматори. В взаимозависимост от качествата, потенциала, специализацията, ще би трябвало да работим дружно. И съгласно мен има късмет да се случи “, сподели още той.
По думите му модернизацията на българската войска би трябвало да се случва с оптимално замесване на капацитета на науката. Да се модернизира в цялостна степен съществуващият капацитет, както и този, който сме в положение да отключим. „ Трябва да възстановим рефлекса на взаимната работа сред българската войска и българската промишленост, който е поизчезнал в годините обратно. Това, което инженерите и служащите съумеят да произведат, военните ще тестват. Трябва да тръгнем по тежкия път – по какъв начин да създадем, да подобрим, а не по бързия и елементарен – да купуваме “, съобщи вицепремиерът.
Дончев акцентира, че в случай че капиталовият развой се провежда вярно множеството средства за сигурност няма да са единствено разноски, а инвестиция. Ще се основат нови благоприятни условия за предприятията в страната и късмет за младите инженери и разработчици в тях и в научните звена да основават нововъведения. „ Това ще е напредък за българската промишленост “, сподели още той.
Министърът на нововъведенията посочи, че изделията в отбранителната промишленост имат и гражданско приложение. Секторът ще бъде мощен акселератор за цялото икономическо развиване на страната, предоставяйки благоприятни условия за произвеждане, вложения и продажба.
По отношение на реиндустриализацията на България Дончев уточни образованието като основен фактор за конкурентоспособността на българската стопанска система в идващите десетилетия. По думите му, заради стопанския нихилизъм, който трайно се е настанил в България и погрешното разбиране, че у нас нищо не се създава, инженерните специалности не са задоволително атрактивни. „ Заедно би трябвало да убедим повече младежи да учат в професионални гимназии, придобивайки скъпи умения за българската промишленост. Да бъдат инженери – машинни или в областта на електрониката, в софтуера, да учат математика, физика, химия “, сподели още вицепремиерът.
Той акцентира, че все още се построяват 10 индустриални зони, като са нужни най-малко още 10 с допустимо най-хубава локация. „ Когато имаме подготвена индустриална зона, една инвестиция може да се случи 4-5 пъти по-бързо. Със сигурност би трябвало да влагаме още и в иновационна инфраструктура “, сподели Дончев.
Вицепремиерът посочи и неповторимото лабораторно съоръжение, в което е вложено през годините в цялата страна и акцентира какъв брой е значимо то да се употребява както от учените, по този начин и от предприятията и бизнеса. „ Ще направя оптимално вероятното всички компании, откриватели от промишлеността и инженери да имат цялостен достъп до това лабораторно съоръжение, което би могло да бъде мощна инвестиция в качеството на произвеждане и основаване на нововъведения “, съобщи Дончев.
По думите му, Коридор № 9 и градовете по продължение му – Велико Търново, Русе, Габрово, Казанлък, както и Пловдив и Стара Загора, имат всички шансове да се оформят като индустриалния гръбнак на България, в това число и по тематиката отбранителна промишленост.
Пред медии във Велико Търново вицепремиерът Дончев съобщи, че персоналният му приоритет в границите на идната година и половина – две е България да е в положение широкомащабно да създава дронове както за военни цели, по този начин и за цивилен потребности.
