Българин откри ултрамощно антитяло срещу множество варианти на COVID-19

...
Технология, разработена в Медицинския център на Университета Вандербилт, доведе до
Коментари Харесай

Технология, разработена в Медицинския център на Университета Вандербилт, доведе до откриването на ултра-мощно моноклонално антитяло срещу множество варианти на SARS-CoV-2.

Антитялото има редки характеристики, които го правят ценно допълнение към ограничения набор от широко реактивни терапевтични антитела, съобщават изследователи в списанието Cell Reports.

Технологията, наречена LIBRA-seq, помогна за ускоряване на откриването на антитела, които могат да неутрализират SARS-CoV-2. Тя също така дава възможност на изследователите да откриват антитела срещу други вируси, които все още не са причинили човешко заболяване, но които имат потенциал за това.

„Това е един от начините за проактивно изграждане на репертоар от потенциални терапевтични средства срещу бъдещи огнища“, каза д-р Ивелин Георгиев, директор на програмата по изчислителна микробиология и имунология в американския институт „Вандербилт“.



„Патогените не спират да се развиват и ние основно ги догонваме“, твърди старозагорецът Георгиев и допълва: „Необходим е проактивен подход, който предвижда бъдещи огнища, преди те да настъпят, за да се предотврати повторение на COVID-19.“

В своя доклад Георгиев и колегите му описват изолирането на моноклонално антитяло от пациент, който се е възстановил от COVID-19. Антитялото има необичайни генетични и структурни характеристики, които го отличават от другите моноклонални антитела, често използвани за лечение на COVID-19. Смята се, че SARS-CoV-2 е по-малко вероятно да мутира, за да избяга от антитяло, което не е „виждал“ преди.

Технологията LIBRA-seq се състои в свързване на В-клетъчния рецептор с антигенната специфичност чрез секвениране. Ако този антиген се изолира, той може да се ползва за терапия или ваксина срещу COVID-19.

„Няма време за губене, – казва Георгиев - ако дадем на вируса достатъчно време, ще възникнат толкова много други мутации, които - чрез избягване на настоящите ваксини - може да са дори по-лоши от делта варианта.“
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР