Технологиите дават значително улеснен достъп до широк набор от разнообразни

...
Технологиите дават значително улеснен достъп до широк набор от разнообразни
Коментари Харесай

Технологиите дават лесен достъп до много финансови услуги, но повечето хора не са подготвени да управляват риска

Технологиите дават доста улеснен достъп до необятен набор от разнородни финансови услуги, само че немалка част от хората не са готови да ръководят риска, който произтича от тях. Това предизвести Цветослав Цачев, основен капиталов консултант на „ Елана трейдинг “ по време на провелия се през днешния ден в Онлайн и Международно висше бизнес учебно заведение в София трети банково-финансов конгрес на сп. „ Мениджър “ – „ Бъдещето на парите “. Той изясни, че към този момент съществуват мобилни приложения, като Robinhood, които дават на всеки един консуматор опция да търгува с финансови варианти, без обаче човекът да е наясно какво тъкмо съставляват те. „ Наскоро варианти на акциите на Amazon на стойност милиарди долари изгоряха точно, като огромна част от тях бяха сложени точно от незапознати хора “, напомни той. „ Това не е финансова машинация – не е пирамида или кражба, тъй като когато се употребяват вярно вариантите са доста потребен инструмент, само че с цел да се търгуват вярно би трябвало забележителна подготовка “, изясни той.

Към момента приложението Robinhood, което дава търговия с акции и други финансови принадлежности без комисионна, може да се употребява единствено в Съединени американски щати. „ Според мен то не може да навлезе в Европа, тъй като тук имаме доста по-голяма отбрана на персоналната информация. А щом търговията е без комисиони, значи то генерира доходи от продажбата на информацията на потребителите си. В подобен случай е допустимо огромни институционални вложители да купуват информация за направените варианти от страна на физическите лица в Robinhood и да наддават против тях, с цел да приберат облагата “, разяснява финтек специалистът Стойчо Недев.

„ Има един национален израз, че сляп карти не би трябвало да играе – когато дадена материя е прекомерно комплицирана – най-добре се консултирайте с капиталови съветници, които мога да дават информация. Разширяването на капиталовата просвета до повече хора в последна сметка е нещо належащо “, разяснява Ивайло Иванов, изпълнителен шеф на платформата за споделено кредитиране Iuvo. Той също даде съвет в какво да се влага сега: „ Не би трябвало да изпадаме в крайности и да влагаме единствено в един актив, а вместо това би трябвало оптимално да разбием спестяванията си на разнообразни позиции – дали ще е споделено кредитиране, акции, злато, парцели. В същото време би трябвало да се научим да сортираме сътрудниците си – има компании, които вършат пиър-ту-пиър кредитиране намерено и транспарантно и други, които правят откровени измами. Дори и немски акции могат да се окажат неверна инвестиция – както да вземем за пример стана с Wirecard, по тази причина разпределянето на спестяванията е първата и най-важна стъпка “, разяснява Ивайло Иванов. Той добави, че най-хубавата инвестиция е в диверсифициран портфейл с дълъг небосвод.

Той добави, че хората би трябвало да се въздържат от лакомия, с цел да бъдат сполучливи вложители. „ Много мои познати изобщо не се заинтересуваха от доходността от 8-10%, която вършим годишно на нашата платформа. Когато обаче се наду криптобалона през 2017 година те бързаха да влагат, въпреки и да осъзнаваха, че не схващат какво тъкмо купуват. Всъщност множеството хора си признават че не схващат и че сами са си отговорни, а не че някой ги е измамил “, описа той. Иванов също изясни, че при проблем с кредитополучателите на платформата Iuvo, съществува гаранция за изкупуване на оставащата част от главницата. По този метод се отстранява заплахата от загуба за вложителя, тъй като този риск се трансферира на оригинатора.

„ Ние сме доста опарени в България – преминахме и през финансовите пирамиди и през хиперинфлация, само че това не би трябвало да ни стопира по пътя към дигитализацията “, разяснява Соня Бонова, шеф на платформата за цифрови финансови услуги April Finance. „ Когато приказваме за всеобщи финансови услуги, които са част от всекидневието ни от дълго време и знаем по какъв начин да ги използваме, цифровият им вид носи добавена стойност и икономисва доста време, което може да се употребява за надалеч по-ценни и стойностни неща в живота от това да чакаш на опашка в банката “, добави тя. Сега към този момент може целият развой по евакуиране на един заем да вземем за пример да става напълно онлайн – от регистрация, през кандидатстване, утвърждение и асимилиране на сумата – това не е нещо ново. В бъдеще битката сред другите компании, предоставящи такива услуги, ще е коя ще даде по-добро потребителско прекарване, предвижда още Бонова.  Пълното отпадане на кеша крие рискове, счита още Стойчо Недев. Според него той съставлява отбрана, че банките няма да вкарат негативни лихви по разплащателните сметки. В противоположен случай хората просто ще изтеглят всичките си спестявания. В момента, в който парите станат изцяло електронни, тази застраховка отпада, добави той.

Що се отнася до вложението Недев добави, че хората постоянно вършат грешката да се концентрират над доходността, която е пожелателна, а съвсем никой не се концентрира  над риска, който постоянно съществува. „ Когато не инвестираш обаче – също рискуваш – че разчиташ само на пенсионната система за приходи в миг, в който няма да можеш да работиш “, напомни той. „ Стремете се да вършиме разумен баланс между  боязън и лакомия “, добави той. Не на последно място съгласно него отвореното банкиране към момента се развива с мудни темпове в България, тъй като банките нямат интерес да го ползват, защото то ще ги направи уязвими от по-голяма конкуренция.

Цветослав Цачев добави, че когато си купим панталони, които се окаже, че не са по размер – можем да ги върнем. „ При финансовите услуги обаче нещата не стоят по този начин – когато разберем, че сме създали неверна инвестиция – към този момент е прекомерно късно “, разяснява той.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР