Техническите умения биват стереотипизирани и от мъжете, и от жените(снимка:

...
Техническите умения биват стереотипизирани и от мъжете, и от жените(снимка:
Коментари Харесай

Жените са равни с мъжете в ИТ уменията, но по-неуверени


Техническите умения биват „ стереотипизирани ” и от мъжете, и от дамите
(снимка: CC0 Public Domain)

В компютърните специалности дамите са толкоз положителни, колкото и мъжете, само че въпреки всичко има разлика сред половете – и тя е в увереността, сочи ново проучване по тематиката, която е необятно коментирана в ИТ общността.

„ Като професори по бизнес ние изследвахме какъв брой добре се оправят мъжете и дамите в бизнес средите на приблизително равнище, когато става дума за компютърни специалности. Помолихме ги също по този начин да оценят сами себе си по какъв начин се оправят ”, споделят Матю Либераторе, ръководител на борда на шефовете на бизнес-школата „ Виланова ” при Университета „ Виланова “, и Уилям Вагнер, професор по осведомителни системи в същия ВУЗ.

Участниците в изследването на двамата учени са получили на инцидентен принцип три групи компютърни задания – базови, междинни или доста комплицирани. Използвани са няколко типа устройства – преносими компютри, таблети или мобилни устройства. Самите участници са имали опция да вземат решение дилемите седнали, стоящи или постепенно ходещи.

„ Ние не установихме разлика в представянето на мъжете и дамите от позиция на общия брой на въпросите, на които е отговорено вярно, или пък на времето, належащо за отговор на въпросите. Само в един от всички сюжети мъжете се показаха малко по-добре – до момента в който са изпълнявали базова задача на таблет, до момента в който са седнали (76,3% вярно за мъжете против 64% вярно за жените). Но като цяло дамите и мъжете се показаха еднообразно ”, споделят Либераторе и Вагнер.

Статистиката

Има обаче статистически значима разлика в това по какъв начин мъжете и дамите правят оценка личните си резултати, сочи проучването, данни от което разгласява The Conversation. Жените са по-малко уверени в отговорите си във всички сюжети – оценката е приблизително 3,5 за дамите против 3,88 при мъжете по канара от 1 до 5.

Предвид бързото разгръщане на заетостта в областта на така наречен STEM специалности (наука, технологии, инженерство и математика), дефицитът на квалифицирана работна ръка става все по-критичен. И въпреки всичко в световен мащаб дамите остават доста по-малко от мъжете.

Различни статистики от последните години демонстрират, че даже там, където дамите в компютърните специалности имат мощно наличие и се оправят добре, остава известна разлика в равнищата на възнагражденията. Сред изследваните фактори за това до момента рядко е засяган въпросът за самоувереността.

Сложна композиция от фактори

Никой не знае сигурно за какво дамите с потвърдено равни компютърни умения като мъжете са по-малко уверени в себе си. Тази липса на доверие е открита и в други области, свързани със STEM.
още по тематиката
Например, едно изследване на академични студенти сочи, че измежду мъжете и дамите, които се показват еднообразно добре в курсове по математика, дамите се възприемат като доста по-слаби по математика от своите сътрудници от мъжки пол.

Друго изследване, което се концентрира върху възприемането на технологиите за мобилно образование, демонстрира, че до момента в който разликата сред половете е оскъдна, въпреки всичко има забележителна разлика във връзка с метода, по който дамите възприемат увереността си в боравенето с тези технологии, по отношение на метода, по който мъжете я възприемат.

Има и проучвания, които демонстрират, че техническите умения биват по-последователно „ стереотипизирани ” и от мъжете, и от дамите, за разлика от нетехническите умения.

Необходими са спомагателни проучвания, с цел да се проучат аргументите за неналичието на самонадеяност у дамите, с цел да могат да бъдат въведени ефикасни подходи за намаляване на този проблем, споделят двамата професори.

Какво следва

Мнозина откриватели настояват, че ИТ фирмите се нуждаят от по-добро присъединяване на дамите в работната мощ, що се касае до STEM специалностите, изключително там, където са нужни повече нововъведения и продуктивност. Тези старания са постигнали прочут триумф досега, само че са нужни и други пътища за разпространение на STEM кариерите измежду дамите и поощряване на увереността в личните качества.

За да се оправят с този проблем, междинните учебни заведения и университетите следва да предизвикват технологично-ориентираните кариери измежду девойките. Паралелно с това софтуерните компании би трябвало да поставят съгласувани старания за поощряване и наемане на повече дами за високопоставени работни места от софтуерния профил.

Ще продължим да работим, с цел да разберем по какъв начин да понижим разликата в самоувереността сред половете и да проучим методите за увеличение на присъединяване на дамите в компютърните науки и специалности, споделят Либераторе и Вагнер.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР