Техеран отново говори за излизане от де факто замразената ядрена

...
Техеран отново говори за излизане от де факто замразената ядрена
Коментари Харесай

Вашингтон е притиснат в ъгъла. От кого САЩ загубиха целия регион?

Техеран още веднъж приказва за излизане от де факто замразената " нуклеарна договорка ". Тези изказвания пристигнаха на фона на доближаването на Иран със Саудитска Арабия. За това по какъв начин последните събития в Близкия изток трансформират районната класификация - в материала.

Съдбата на нуклеарната договорка

Законопроект за преустановяване на договарянията за възобновяване на Съвместния изчерпателен проект за деяние (СВПД) за последователно преустановяване на нуклеарната стратегия беше импортиран в Меджлиса (иранския парламент). „ Вратата за разговор може да се затвори “, предизвести външният министър Хосейн Амир Абдолахян.

В същото време Техеран остава зает със съдействието с Международната организация за атомна сила (МААЕ) и съблюдава договореностите от март с генералния шеф на организацията Рафаел Гроси, акцентира дипломатът.

Иранската организация за атомна сила (ИОАЕ) даде на МААЕ правото да инспектира три нуклеарни уреди.

СВПД беше подписан във формат " 5+1 ": пет непрекъснати членове на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации (Русия, Китай, Англия, Франция и САЩ) и Германия. По време на президентството на Доналд Тръмп американците отдръпнаха подписа си. Джо Байдън се опита да се върне към съглашението, само че Техеран наподобява промени решението си.

Дългогодишен спор

Иран възвърне дипломатическите връзки със Саудитска Арабия, прекратени преди седем години.

През 2011 година саудитците, тогава главните съдружници на американците в района, упрекнаха Техеран в подстрекателство на всеобщи дейности против кралското семейство в Бахрейн и изпратиха повече от хиляда бойци, с цел да потушат размириците. Скоро в Сирия избухна революция. Иран поддържа президента Башар ал-Асад, като му даде военни сили и пари за битка против сунитските бунтовници. В Саудитска Арабия болшинството са сунити, тъй че Рияд оказа помощ на бунтовниците.

През 2015 година, по време на годишния хадж в Мека, към 2000 поклонници, в това число повече от 400 иранци, починаха в навалица. Техеран упрекна Рияд.

Четири месеца след тази покруса саудитците екзекутираха Нимр ал-Нимр, изтъкнат критик на шиитското държавно управление. Протестиращите в Техеран нахлуха в посолството на Саудитска Арабия, а иранският висш водач аятолах Али Хаменей разгласи " божествено възмездие ". Рияд скъса връзките си с Техеран. Но в този момент всичко това е в предишното.

Иранско-саудитско стопляне

От април до септември 2022 година се организираха четири кръга договаряния сред Иран и Саудитска Арабия, най-вече с посредничеството на Ирак и Оман.

След петата среща Хаменей прикани за взаимно наново отваряне на посолствата на Саудитска Арабия и Иран. Скоро китайският президент Си Цзинпин посети Рияд, където беше признат от принц Мохамед бин Салман. И казусът беше решен.

Подробностите към постигнатото съглашение не са известни. Очевидно са дадени взаимни уверения, че Иран и Саудитска Арабия няма да си пречат в региона на политиката, разузнаването, сигурността и медиите.

Дипломатите на двете страни ще се срещнат преди края на свещения месец Рамазан (не по-късно от 20 април), с цел да завършват историческото помиряване, заяви формалната Саудитска прес-агенция.

Техеран сподели, че президентът Ибрахим Раиси е " благосклонно приел " поканата да посети Саудитска Арабия. Рияд към момента не е удостоверил това.

Ще бъдат разисквани и съответни ограничения за доближаване на равнище външни министри.

" Звън " за Съединени американски щати

Това беше потрес за Белия дом.

Първо, Пекин, един от главните външнополитически съперници на Вашингтон, действаше като медиатор.

„ Саудитско-иранското разведряване е сигнал за пробуждане за Америка “, споделиха Роберта и Рене Белфър, професори по интернационалните връзки в Харвардския университет и Стивън Уолт, публицист от „ Форин Полиси “. „ Това демонстрира по какъв начин Китай се пробва да се показа като мощ за помиряване по света, роля, която Съединените щати значително изоставиха през последните години “, добавя те.

Второ, връзките с видимо благонадежден съдружник станаха още по-сложни. А в Близкия Изток на американците от дълго време не им върви. С Джо Байдън водачите на страните от Персийския залив, в това число Саудитска Арабия, даже не са разговаряли по телефона предходната година. Неприятен привкус остави и персоналното му посещаване в района. Президентът явно бе посрещнат насилствено, което не убягна от вниманието на медиите.

И най-после, откакто е почувствал поддръжката на огромен районен състезател, Иран към този момент може да диктува изискванията на СВПД.

Основното нещо е да се избегнат глобите

Експертите, са съгласни, че иранско-саудитското доближаване и евентуалното преразглеждане на СВПД ще преформатира целия Близък изток.

„ Арабските съперници на Иран са по-малко обезпокоени от нуклеарната стратегия, в сравнение с да вземем за пример Израел, споделя Владимир Сажин, старши откривател в Института по източни проучвания на РАН, „ От друга страна, те се тормозят от иранската военна и политическа активност. Що се отнася до законопроекта за СВПД, неговите вероятности са неразбираеми “, добавя той.

Експертът е сигурен, че главното за Иран е премахването на глобите. А това е нереалистично без възобновяване на СВПД. В Техеран обаче има сили, които са заинтригувани от опазване на статуквото. Това е на първо място Корпусът на стражите на Ислямската гражданска война (КСИР), военно-политическият хайлайф на страната, нещо като „ страна в страната “. „ КСИР приспособява „ черния “ и „ сивия “ бизнес под глобите, получавайки големи дивиденти “, спомня си Сажин.

В същото време, прибавя той, разискването на СВПД в Меджлиса е сигнал за групата 5+1: прозорецът на опциите към момента е отворен.

Професорът от катедрата по доктрина и история на интернационалните връзки на Руския университет за Дружба на народите Владимир Белов също счита, че казусът с „ нуклеарната договорка “ е основен за иранската стопанска система.

" Техеран се заема с най-трудната задача: коства ли си да поддържа такава нестабилна почва за партньорство с европейците? Има избор: или непрекъснато да разчита на Запада или Русия, или да се концентрира върху политиката в Близкия изток ", твърди той.

Саудитска Арабия, акцентира анализаторът, има свои цели. Това е на първо място основаване на имидж на преобладаващ състезател. За американците, привикнали с водачеството, сходна логичност е непозната и неразбираема.

Превод: В. Сергеев
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР