Tasnim: Иран иска да бъдат освободени 24 млрд. долара от замразените средства в рамките на споразумението със САЩ
Техеран желае освобождението на 24 милиарда $ от " замразените “ ирански средства в границите на всяко вероятно съглашение със Съединените щати, съгласно източник, непосредствен до иранския договарящ екип, представен от полуофициалната осведомителна организация
Източникът декларира, че позицията на Техеран е следната: половината от сумата – 12 милиарда $ – би трябвало да бъде освободена при оповестяването на Меморандум за съгласие, а останалата част би трябвало да бъде освободена в границите на 60 дни.
Междувременно бе обявено,че Катар предлага на Техеран заем в размер на към 12 милиарда $ " за филантропични потребности “, само че на процедура е мъчно да се откри по какъв начин ще бъде задействан механизъм, който да задължи Иран да върне парите – и заради това предлагането се смята по-скоро за непряка дотация.
Иранският президент Масуд Пезешкиан информира военните командири, че районните страни смятат, че военното наличие на Съединени американски щати в Персийския залив " не е съумяло да подсигурява тяхната дълготрайна сигурност “ и че " зависимостта от Съединени американски щати във връзка с сигурността е била нереалистична и неефективна идея “.
Според известие на президентската канцелария, Пезешкиан прикани също по този начин за модернизиране на отбранителната конструкция на Иран, като предизвести, че " врагът е придобил нови технологии и средства “. Въоръжените сили би трябвало да се стремят към " софтуерно преимущество и подсилване на отбранителните качества “ посредством по-широко потребление на университети, научни центрове и компании за познания.
Пезескиан благодари също по този начин на армията за " отдадеността към професионалните отговорности и избягването на политически и партийни въпроси “, като акцентира, че " този професионален, виновен метод – учреден на националните ползи – се смята за скъп актив за страната и системата “.
Източникът декларира, че позицията на Техеран е следната: половината от сумата – 12 милиарда $ – би трябвало да бъде освободена при оповестяването на Меморандум за съгласие, а останалата част би трябвало да бъде освободена в границите на 60 дни.
Междувременно бе обявено,че Катар предлага на Техеран заем в размер на към 12 милиарда $ " за филантропични потребности “, само че на процедура е мъчно да се откри по какъв начин ще бъде задействан механизъм, който да задължи Иран да върне парите – и заради това предлагането се смята по-скоро за непряка дотация.
Иранският президент Масуд Пезешкиан информира военните командири, че районните страни смятат, че военното наличие на Съединени американски щати в Персийския залив " не е съумяло да подсигурява тяхната дълготрайна сигурност “ и че " зависимостта от Съединени американски щати във връзка с сигурността е била нереалистична и неефективна идея “.
Според известие на президентската канцелария, Пезешкиан прикани също по този начин за модернизиране на отбранителната конструкция на Иран, като предизвести, че " врагът е придобил нови технологии и средства “. Въоръжените сили би трябвало да се стремят към " софтуерно преимущество и подсилване на отбранителните качества “ посредством по-широко потребление на университети, научни центрове и компании за познания.
Пезескиан благодари също по този начин на армията за " отдадеността към професионалните отговорности и избягването на политически и партийни въпроси “, като акцентира, че " този професионален, виновен метод – учреден на националните ползи – се смята за скъп актив за страната и системата “.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




