Бившият лидер на MEK Масуд Раджави почина под охраната на САЩ, казват иранските медии
Техеран, Иран – Масуд Раджави, от дълго време считаният за мъртъв някогашен водач на група, която Иран счита за „ терористична ”, в действителност умря преди три години заради здравословни проблеми под наблюдението на Съединените щати, съгласно известия в иранските медии.
Бившият водач на Mojahedin-e Khalq (MEK), роден през 1948 година, е умрял от сърдечен удар след години на боледуване, съгласно отчет на обвързвания с страната новинарски уеб страница Tasnim, който цитира неназован чиновник по сигурността на Неделя.
Продължете да четете
лист от 4 детайла Тийнейджърката от иранско момиче Армита Джераванд умира седмици след случай с трен Съединени американски щати нападна уреди в Сирия, свързани с Иран, споделя Пентагонът Съединени американски щати споделят, че Иран „ интензивно улеснява “ офанзивите против бази в Близкия изток Колко значимо е премахването на рестриктивните мерки на Организация на обединените нации за ракетната стратегия на Иран? завършек на списъкаНито MEK – който приканва за свалянето на иранския естаблишмънт – нито Вашингтон в миналото са удостоверили публично гибелта на Раджави. Съпругата му Мариам Раджави е обществено лице на организацията в продължение на две десетилетия.
Раджави не е бил виждан обществено, откогато Съединените щати нахлуха в Ирак през 2003 година Спекулациите през годините се състоеха от теории, че той е бил погубен от дълго време или затворен отвън Иран.
Революционни години
Раджави беше един от хората, които работиха за придвижване, което в последна сметка докара до ислямската гражданска война в Иран през 1979 година
След като приключва политика, той се причислява към MEK, която по това време е лява група, противопоставяща се на Мохамад Реза Шах Пахлави.
Той прекара години в пандиза по време на ръководството на шаха, откакто стана водач на групата. Освобождаването му пристигна дружно с други политически пандизчии след триумфа на революцията.
Но не след дълго той се скара с водача на нововъзникващата република, аятолах Рухола Хомейни, наред с други неща по отношение на обсега на властта на висшия водач.
Раджави, който несполучливо се беше пробвал и на президентски и парламентарни избори, избяга от Иран за Париж през 1981 година дружно с Аболхасан Банисадр, първият президент на Иран, който беше импийчмънт след различия с водачите на новата република.
Двамата сплотиха напъните си и основаха Националния съвет за опозиция на Иран като организация-чадър на MEK, която те оповестиха за опция на иранската върхушка. Но те също не се срещнаха очи в очи, защото Раджави искаше да предприеме по-насилствен метод към Техеран.
Бомбардирания и боен пълководец
За да оспори новата заповед на Хомейни, MEK към този момент беше почнал серия от офанзиви, в това число бомбардировки, които убиха доста цивилни в Иран.
Те проведоха доста убийства, най-известните от които убиха втория президент на Иран Мохамед Али Раджаи и тогавашния министър-председател Мохамад Джавад Бахонар. Те даже се пробваха да убият сегашния висш водач, аятолах Али Хаменей.
Осемгодишната инвазия на Саддам Хюсеин в Иран през 80-те години на предишния век, която беше подкрепена от голям брой непознати държавни управления, даде на Раджави опция да издигне нещата на ново равнище. Той се реалокира в Ирак и образува това, което той назова „ освободителна войска “.
Резолюция на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации беше призната през юли 1987 година за преустановяване на войната. Но Ирак продължи да нападна, до момента в който не беше заставен да одобри края на войната година по-късно.
Раджави се изпита като пълководец на военна мощ в огромна интервенция преди края на войната. Подкрепен от Хюсеин, той управлява забележителна мощ, в това число хиляди танкове и бронирани машини, и нахлува в Иран.
„ Днес Мехран [разположен на западната граница с Ирак], на следващия ден Техеран “ беше известният им девиз, защото те си бяха сложили амбициозна цел да завладеят столицата за към ден и половина.
Въоръжените сили реализираха забележителен прогрес, само че бяха унищожени при огромна интервенция от засада на иранските въоръжени сили, което не остави различен избор на Раджави и останалите му сили с изключение на да се отдръпват, откакто няколко хиляди бяха убити и стотици бяха хванати.
Смята се, че едно от по-късните убийства на MEK, застрелването на Али Саяд Ширази през 1999 година, е било акт на възмездие, защото Ширази, командващият иранските сухопътни сили по време на войната, персонално управлява интервенцията, която лиши хората на Раджави.
Какво съгласно Иран се е случило с него?
Докладът Tasnim от неделя твърди, че хвърля нова светлина върху случилото се с Раджави в Ирак.
В него се споделя, че източници от иранското разузнаване считат, че Раджави е получил съществени пострадвания по краката и лицето си вследствие на интервенция на Съединени американски щати по време на окупацията на Ирак. Това частично е повода той да не желае да се появява обществено.
Без да показва дати, Тасним споделя, че Раджави е избягал в Йордания, където не е имал достъп до уместно лекуване за своя диабет и нередовно кръвно налягане заради опасения, че може да бъде открит. Съобщава се, че в последна сметка той е изгубил зрението си и единият му крайник е бил ампутиран.
Преди повече от десетилетие MEK се опитваше да накара Съединени американски щати и Европейския съюз да го изхвърлят от листата си с „ терористични “ организации, което в последна сметка се оказа сполучливо през 2012 година, дружно с пренасяне в Европа.
Тогава, съгласно иранското издание, Съединени американски щати са настояли Раджави да не се появява повече обществено, той да бъде държан под американска защита и контрол, а брачната половинка му да поеме управлението. След нахлуването в Ирак понякога се разгласяват единствено аудиозаписи, приписвани на Раджави.
Раджави е бил „ под надзор и отбрана на американските сили на незнайно място, като някои документи сочат Съединени американски щати като негово укритие “, се споделя в него.
Какво прави MEK в този момент?
МЕК е деен след изгубването на Раджави и продължава да работи отвън Европа под управлението на брачната половинка му, която желае да бъде идващият президент на Иран.
Операциите му, изключително онлайн, се усилват експоненциално постоянно, когато има безредици в Иран, като когато траялите месеци митинги заляха страната предходната година след гибелта на Махса Амини при полицейски арест.
Въпреки това, на групата липсва доверие в страната, макар че е известно, че сегашни и някогашни високопоставени чиновници на Съединени американски щати постоянно участват на нейните манифестации като съществени оратори. Представители на администрацията на Доналд Тръмп бяха изключително заинтригувани след напускането на нуклеарната договорка с Иран от 2015 година и налагането на наказания на Техеран през 2018 година
Иран отговори, като включи в черния лист чиновници на Съединени американски щати и осъди европейските им сътрудници в разнообразни страни за това, че хипотетично са укривали и подкрепяли членове на група.
Иранското държавно управление продължава да я дефинира като „ терористична “ група, защото твърди, че MEK е умъртвила повече от 17 000 иранци през десетилетията.
Главният лагер на MEK западно от Тирана и неговите няколко хиляди поданици бяха нападнати от албанската полиция през юни, която съобщи, че е разкрила неразрешени политически действия.
Източник: Ал Джазира