Всеки опит да се реставрира и да се адаптира Баня

...
</TD
>Всеки опит да се реставрира и да се адаптира Баня
Коментари Харесай

Красимир Линков: Ремонтът на Баня Старинна в Пловдив е сложен и труден

Всеки опит да се реставрира и да се приспособява Баня Старинна във времето постоянно е бил много комплициран и сложен и не е бил завършван. Това сподели в предаването " Цветовете на Пловдив " на Радио " Фокус " шефът на Градската художествена галерия Красимир Линков. " И сега Баня Старинна е в ремонт, който протича в действителност много тежко и комплицирано, тъй като е монумент на културата. Мога да ви кажа, че това е четвъртият план, който реализираме. Ние обаче имаме упоритостта да го приключим ", сподели Линков.

Той разясни, че сложността идва от обстоятелството, че оттова минават трасета на централни електропроводи и водопроводи, поради което е спрян и изменен плана, което пък е наложило още един път да се препроектира новото пространство.

" След това се оказа, че доста мъчно се работи със службите за противопожарна защита, които дават позволение и утвърждават плановете. И тук се получава един не умишлен спор. От една страна са условията на противопожарната отбрана, а въпреки това е фактът, че постройката е монумент на културата няма по какъв начин да се трансформират вътрешните пространства, не могат да се трансформират входовете, проходите сред обособените зали и отварянето на вратата, дали на открито, дали във вътрешността. И това е един доста комплициран развой и безкрайна полемика ", добави Красимир Линков.

Той сподели още, че имат утвърждение от Националния институт за монументи на културата за първия план, само че сега, в който са почнали да вършат техническия план са се появили тези пречки, които са върнали нещата обратно.

В момента се чака утвърждението на поправения план с понижени размери и съгласуван с условията на другите институции, като ВиК, Електроснабдяване и Пожарната.

" В момента, в който се преодолеят всички бюрократични пречки, които в действителност нямам пояснение за какво се бавят толкоз доста, ремонтът незабавно ще премине към техническо осъществяване, тъй като средствата са обезпечени. Ремонта се финансира от община Пловдив ", сподели още шефът на Градската художествена изложба в Пловдив, към която принадлежи и пространството на Баня Старинна.

Припомняме, че Чифте баня е османска баня, през днешния ден превърната в център за модерно изкуство в Пловдив. 

Според археологическите проучвания, наоколо до банята е съществувала ранно средновековна черква. 

Банята е издигната през 1582 година по времето на Мурад III. При градежа ѝ са употребявани камъни, обработвани през римско време, само че конфискувани от руините на околни здания и крепостни стени. Орнаменти от римско време се виждат върху еднометровите зидове на постройката. По вътрешните стени се разчитат вдълбани надписи и градивни чертежи на самата постройка, както и средновековна стенна живопис с флорални и геометрични орнаменти. Наречена е била чифте баня, тъй като в нея е имало мъжко и женско поделение. В средата на мъжката част е имало кръговиден шадраван. Всички пространства са с куполи, в които са изрязани отвори за светлина.

През май 1995 година за първи път в постройката се организира " Седмица на модерното изкуство “. Така се ражда концепцията постройката да се трансформира в Център за модерно изкуство, наименуван " Баня Старинна “.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР