От днес пловдивчани и гостите на града имат възможност да

...
</TD
>От днес пловдивчани и гостите на града имат възможност да
Коментари Харесай

След 16 години говорене: Пловдив има нова перла в короната

От през днешния ден пловдивчани и гостите на града имат опция да влизат в Пловдив през Източната врата и да се разхождат по улица на 2000 години. Това става допустимо след формалното разкриване на най-новия археологически комплекс в подножието на Стария Пловдив и градът се снабди с още един туристически безценен камък, предаде кореспондент на Plovdiv24.bg .

Проектът за реставрацията и консервацията на Източната врата включва също небет тепе и подстъпите към него. Финансирането е по Оперативна програма " Региони в напредък " с близо 9,4 милиона лв.. 

На откриващата гала участваха кметът, предшественикът му Здравко Димитров, по чието време бе извоювано финансирането и стартира реставрацията и консервацията на обекта, всички сегашни заместник-кметове на община Пловдив и други публични лица. Гостите бяха посрещнати от ученици на националната гимназия за театрални фрагменти и на музикалното учебно заведение " Добрин Петков ".

" Източната врата е една от най-впечатляващите археологически находки на Пловдив, която свидетелства за неговата богата история. Открита е през 70-те години на ХХ век, а през днешния ден планът по Оперативна програма " Региони в напредък " е осъществен. Радвам се, че имаме още една зона, която ще е дестинация за туристи, място за културни събития. Благодаря на кмета на р-н " Централен " и администрацията, с чиито старания успяхме да облагородим пространството към региона, в последните месеци положихме старания.

Заедно с Римския Форум и Одеона – това са дестинации, които ще бъдат точка от културния туризъм на Пловдив. Пожелавам доста туристи, които ще видят новото украшение на града " - сподели кметът.

Археологическите изследвания са направени от археолога Мая Мартинова, която не скри вълнението си:

" През 1977 година тук трябваше да се построи стоматологична поликлиника. След първите археологически открития градежът е анулиран. Трябва да отдадем заслуженото на откривателите Лилия Ботушарова и Елена Кесякова. 

Този обект беше необгрижван над 45 години. С колегата Биляна Груева работихме за неговата консервация и реституция. Проектът на арх. Галина Пировска, която ни напусна неотдавна и през днешния ден тук са нейните близки, беше утвърден с огромни възторженостти. Това беше огромен теоретичен труд да се възвърне този обект във типа, в който го виждате през днешния ден. 

Значението на този обект е извънреден за Пловдив. Тук има пластове от  елинистическа ера IV-III век пр.Хр, в нач на II век e издигната почетна арка за император Адриан, по-късно е направена крепостна стена по времето на император Марк Аврелий. След 251 година хунските готски нашествия е построен този комплекс, с най-широката улица в България от античната ера – ширината е 13 метра, непокътната е истинска настилка. 

Късноантичната врата е построена като повсеместен комплекс, дребна уличка води към източните скатове на Небет тепе. Мраморните колонади са в римо-коринтски жанр.

Това е археологически комплекс, който може да бъде горделивост за всеки град. Радвам се, че този план беше изпълнен в първия вид, с цел да стигне до нас в окончателната си комплектност. Мисля, че Пловдив се снабди с още една перла в туристическата огърлица на града " - сподели археологът Мая Мартинова.

Така от днес пловдивчани и посетители могат да се насладят в целия искра на Източната врата, по този начин както е фунционирала по времето на императорите Марк Аврелий и Луций Комод.

За да гледате видеото, би трябвало да активирате Javascript.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР