Тази вечер в Белград и други сръбски градове се провеждат

...
Тази вечер в Белград и други сръбски градове се провеждат
Коментари Харесай

В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести под наслов: "Нe сме боксови круши!"

Тази вечер в Белград и други сръбски градове се организират следващите антиправителствени митинги, проведени от студенти под наслов: " Не сме боксови круши ".

Насловът засяга случаите на полицейско принуждение над протестиращи, за които свидетелстват видео фрагменти и изказвания на пострадали, оповестени в обществените мрежи, съобщи бТА.

Генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе изрази по-рано през днешния ден угриженост след следващата нощ на насилствени митинги, които избухнаха с нова мощ при започване на август в Сърбия, когато жители и последователи на ръководещата Сръбска прогресивна партия в два града в самостоятелната сръбска област Войводина си размениха словесни и физически нападки, а полицията се намеси и предприе арести измежду протестиращите.

„ Призовавам към успокоение и съблюдаване на правото на спокойно събиране. Сръбските управляващи би трябвало да съблюдават стандартите на Съвета на Европа. Върховенството на закона и зачитането на човешките права би трябвало да надделеят “, написа Берсе в обществената мрежа Екс.

По-рано през днешния ден вицепремиерът и министър на вътрешните работи Ивица Дачич заяви за 144-ма задържани и 75-ма ранени служители на реда през последното денонощие, когато полицията употребява палки и сълзотворен газ против стачкуващите.

Тази вечер сръбският президент Александър Вучич разяснява пред националната телевизия РТС, че страната е по-силна от всеки митинг и че е неприемливо служители на реда да бъдат нападани и ранявани от жителите.

Според Вучич в Сърбия няма да избухне революция, а антиправителственият митинг се намира в последната си фаза.

В момента в центъра на Белград остава с напрежение. Протестиращите се движат от моста " Газела " към постройката на държавното управление, а последователите на СПП се отдръпнаха от улиците на Белград и влязоха в партийните офиси.

Полицията е на терен с жива мощ и бронирани коли.

След нещастието в северния сръбски град Нови Сад предходната година, когато при случай на жп гарата починаха 16 души, вълна от обществено неодобрение обхвана цялата страна. Студентите блокираха над 60 факултети в страната и оглавиха към този момент зародилите непринудено митинги, обвинявайки държавното управление и президента в корупция и шуробаджанащина.

През май студентите желаеха провеждането на предварителни парламентарни избори, на които ще поддържат листа с публично приети престижи, които до момента не са взели участие в политическия живот на страната.

Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР