Тази вечер е пикът на Персеидите, зрелищното небесно шоу ще

...
Тази вечер е пикът на Персеидите, зрелищното небесно шоу ще
Коментари Харесай

Вечер с Персеидите, оставете светлините на града и намислете желание

Тази вечер е пикът на Персеидите, зрелищното небесно шоу ще е на 12 против 13 август, събота вечерта, след 22 часа. Очаква се в небето да проблясват сред 60 и 100 " падащи звезди " на час.

Препоръчва се феновете на небесното събитие да излязат отвън огромните градове, където общата осветеност също може да бъде спънка за неговото наблюдение.

Метеорите от този поток са бързи и бели на цвят. Те навлизат в земната атмосфера със скорост към 60 km/s.

Проблем за наблюдаването им може да бъде неприятното време.

 Слънчев и парещ ден през днешния ден
Слънчев и парещ ден през днешния ден

През идната нощ, тук-там в западната половина от страната ще има гръмотевични стихии и градушки

Метеорният поток Персеиди е прочут на човечеството към този момент към 2000 години. Първите сведения за него се съдържат в китайски исторически летописи, датиращи през 36 година от новата епоха.

Официално за изобретател на метеоритния дъжд се счита белгийският математик, астроном, метеоролог Адолф Кетеле (1796-1874 г.). За него той оповестява през август 1835 година. А за пръв път броят на падащите звезди бе преброен през 1839 година. Тогава той доближава 160 на час.

Персеидите, както и всички останали метеорни потоци, са останки от опашката на в миналото предходна комета през вътрешната част на Слънчевата система. Под действието на слънчевите лъчи, от ядрото на приближаващата се комета стартират да се отделят частици, пара, газ и прахуляк.

Те образуват опашките, с които са известни кометите, като дължината им е милиони километри. След минаването на кометата, в продължение на десетилетия и даже епохи, частици от опашката й не престават да се разсейват в пространството.

Родителско тяло на Персеидите е кометата 109P/Swift-Tuttle, която минава на интервал към 130 години. Максимумът им може да се следят в този интервал на август всяка година. Обикаляйки Слънцето, в избрани интервали от годината Земята минава през някои от облаците, оставени от минали комети.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР