Тази седмицата ще можем да се насладим на пълно лунно

...
Тази седмицата ще можем да се насладим на пълно лунно
Коментари Харесай

Как да наблюдавате днешното наистина специално пълно лунно затъмнение

Тази седмицата ще можем да се насладим на цялостно лунно затъмнение – първото от съвсем 2,5 години. Пълната Луна, пресичаща сянката на Земята, ще придобие червен нюанс на 26 май, сряда. Т.нар. Кървава Луна ще бъде забележима главно от Тихия океан, само че хората, живеещи из по-голямата част на Северна и Южна Америка, както и в Индия, също ще могат да се насладят на спектакъла.

Защо кървава?

Когато Луната е покрита напълно от сянката на Земята, тя потъмнява, само че не придобива изцяло черен цвят. Вместо това става алена. Ето за какво цялостните лунни затъмнения от време на време се назовават червени или кървави Луни.

Слънчевата светлина съдържа всички цветове на забележимата светлина. Частиците газ, които съставляват земната атмосфера, са по-склонни да разпръскват сините дължини на вълните, до момента в който алените минават. Това събитие е известно като Разсейване на Рейли и точно поради него небето е синьо, а изгревите и залезите - много постоянно червени.

Освен всичко останало, това ще бъде и Супер Луна .

Т.е. земният сателит ще наподобява към 7 % по-голям от нормално, защото се намира в перигей – т.е. най-близката точка от орбитата си към планетата. Майското пълнолуние е известно още и като Цветна Луна.

Хората, живеещи в Австралия, Нова Зеландия, островите в Тихия океан и Хавай, ще могат да се насладят на цялото събитие, като пикът ще настъпи директно след изгрева на Луната. Същевременно жителите на западната част на Съединени американски щати, Канада, Мексико, част от Китай, Япония, Северна и Южна Корея, Югоизточна Азия, по-голямата част от Централна Америка, Еквадор, западната част на Перу, южната на Чили и Аржентина също ще могат да гледат цялостното лунно затъмнение, като пикът в тези региони ще настъпи малко преди залеза на земния сателит.

Карта на видимостта на цялостното лунно затмнение. Източник: NASA

От България явлението, което ще продължи няколко часа, няма да може да се следи. За благополучие обаче можете да му се насладите онлайн от приложеното по-долу видео.

Предаването онлайн започва в 12:00 ч българско време. Приятно гледане!

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР