Тази година са установени 8 755 лица финансови мулета“ и

...
Тази година са установени 8 755 лица финансови мулета“ и
Коментари Харесай

Не бъди финансово муле – как да се предпазим?

Тази година са открити 8 755 лица " финансови мулета “ и 222 лица, които ги набират, като дейностите на правоохранителните органи са довели до арестите на 2 469 лица, съгласно данни на Европол.

Финансови институции и правоохранителни органи от 25 страни се включват за осма поредна година в взаимна акция, ориентирана против схеми за изпиране на пари и набиране на “финансови мулета ". Тези лица имат основна роля при изпирането на средства, добити посредством необятен набор от онлайн измами, да вземем за пример, по този начин известните в последно време телефонни измами, фишинг измами с имейли, имитиращи действително съществуващи уеб сайтове, измами при електронна търговия, замяна на сим карти, обществено инженерство и други. Глобалната акция е проведена от Европейския център за битка с киберпрестъпленията към Европол /EC3 – EUROPOL/, а сътрудник е Европейската банкова федерация, на която Асоциация на банките в България е член.

В хода на акцията са инициирани 1 648 следствия. Повече от 1 800 банки и други финансови институции и компании за компютърни технологии спомагат за докладването на над 4 000 непозволени транзакции, в които са употребявани " финансови мулета “, предотвратявайки вреди за 17,5 млн. евро.

По време на тазгодишната акция, от страна на българските правоохранителни органи са разпознати 104 “финансови мулета " и 8 лица, които ги набират, както и 38 жертви от незаконната активност. Във връзка с битката с финансовите закононарушения, в хода на настоящата акция, благодарение на банките в страната, са открити 104 непозволени транзакции – съвсем двойно повече от предходната година, като са предотвратени вреди на стойност над 1,5 млн. евро.

Финансово “муле " е лице, което трансферира нелегално добити финансови средства сред разнообразни банкови сметки, постоянно в разнообразни страни, като за тази активност получава комисиона. Според статистика на Европол, в 95% от случаите “финансовите мулета " се употребяват за асимилиране на непозволено трансферирани финансови средства, добити от предишна киберпрестъпна активност. Често средствата са предопределени за финансиране на други престъпни действия и изпиране на пари.

За набиране на “финансови мулета " се употребяват разнообразни схеми, да вземем за пример, уеб сайтове за запознанства, посредством които нарушителите се пробват да убедят жертвите си да отворят банкови сметки за изпращане или приемане на средства. Също по този начин, посредством постове в обществените мрежи с примамливи оферти за работа, гарантираща елементарно и бързо замогване, се цели привличането на вниманието на студенти и младежи. Престъпниците са все по-изобретателни, като неведнъж се възползват от действително съществуващи събития, с цел да създадат предложенията си да наподобяват по-достоверни. Те имат за цел да привлекат представители на най-уязвимите групи, които имат потребност от парични средства – студенти, хора, които са изгубили работата си и други. Често пъти те употребяват и информация за набелязаните от тях лица, с която са се сдобили посредством обществените мрежи. 

Важно е да се знае, че даже лицата, употребявани като “финансови мулета ", да не са били наясно, че са въвлечени в противозаконна активност за изпиране на пари, те правят закононарушение, като трансферират средства и това може да има тежки последствия за тях.

Банковият бранш в България поддържа напъните на правоохранителните органи и си сътрудничи интензивно с тях за предотвратяването и разкриването на финансови закононарушения, свързани с изпирането на средства, добити от противозаконна активност. Банките имат строги правила и условия, посредством които разпознават своите клиенти, на което се дължи и огромното доверие, с което се употребяват измежду потребителите на финансови услуги.

#НебъдиМуле

 

Получавали ли сте искане да помогнете с паричен превод от страна на:

 

– Онлайн контакт или някой, който демонстрира сантиментален интерес към Вас?

– Някой, който Ви предлага да извършите бързо " лесни “ пари?

– Някой, който има потребност от помощ, защото твърди, че не може да употребява личната си банкова сметка?

Ако отговорът на един от горните въпроси е Да, тогава евентуално сте имали работа с някой, който набира " финансови мулета “. А в случай че сте създали това, което са поискали от Вас, евентуално сте направили закононарушение. 

 

Ако се съмнявате, че може да сте станали жертва на такава скица и са ви употребявали като " финансово муле “, реагирайте неотложно, преди да е станало късно. Спрете паричните преводи и уведомете незабавно банката си и полицията.

Информационната кампания #НебъдиМуле, отдадена на повишението на публичното внимание към този тип машинация, стартира през днешния ден на европейско равнище. В брошурите, оповестени на уеб страницата на АББ, може да бъде получена повече информация по отношение на методите за набиране на " финансови мулета “, по какъв начин да се предпазим и какво би трябвало да създадем, в случай че подозираме, че ние или наши познати са въвлечени в схеми за пране на пари.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР