Тазгодишната великденска трапеза в България се очертава да е по-скъпа

...
Тазгодишната великденска трапеза в България се очертава да е по-скъпа
Коментари Харесай

11% по-скъпа от миналогодишната е Великденската трапеза

Тазгодишната великденска софра в България се обрисува да е по-скъпа от миналогодишната с към 11 на 100, демонстрират наблюдения на специалисти от Института за обществени и синдикални проучвания и образование (ИССИО) към КНСБ.

Според изследване, предоставено на Българска телеграфна агенция от икономическия анализатор Теодора Пачеджиева и откривателя Момчил Димитров, цената на агнешкото месо е главен фактор за нарастването на разноските за посрещане на празника. Ръстът е към 20 на 100 на годишна база - от към 26 лева за кг през април 2025 година до 15,99 евро за кг тази година.

Двата най-предпочитани козунака, закупени от супермаркет, са обичаен и с шоколад, които са на цени надлежно 2,70 евро и 3,99 евро за 400-500 гр.

За изработката на обичайна зелена салата, в основата на която е марулята, са нужни два броя, които костват по 1-1,20 евро всеки. Най-осезаемият растеж е тук - над 100 % нарастване в сравнениe с април 2025 година Същевременно цената на яйцата (кора от 30 броя) е по-висока с 33 на 100 по отношение на миналата година, което също е сензитивна разлика за един от главните великденски артикули. Прибавянето на още няколко обичайни продукта, измежду които питка, дроб сарма, вино и безалкохолни питиета, добавя цялостната софра.

Една бърза сметка на всичко посочено демонстрира, че нужните средства на четиричленно семейство за деня на християнския празник са в размер на 64 евро (125 лева.), което значи, че великденската кошница се е оскъпила с към 11 на 100 по отношение на 2025 година

Направеното изследване за Българска телеграфна агенция от ИССИО през април 2025 година разкри, че кг първокласен козунак излиза най-малко 10 лева, до момента в който агнешкото месо е към 26 лева./кг. Същевременно при зеленчуците се наблюдаваше растеж от 3 на 100 на годишна база, като съответно за зелената салата той бе към 20 на 100 спрямо 2024 година Добавката на още няколко обичайни продукта, в това число и наложителната палитра с боядисани яйца, сподели предходната година, че нужните средства на едно домакинство за деня на християнския празник са в размер на 113 лева

Необходимите средства за наложителните детайли от трапезата за Великден възлизаха на 110 лв. през 2024 година и 105 лв. през 2023 година, съгласно наблюденията на института.

Според специалистите на този декор предоставената великденска добавка за пенсионери в размер на 50 евро е незадоволителна, като тя покрива 78 на 100 от нужните средства за празничната софра. Това демонстрира, че макар обществената поддръжка забележителна част от разноските остава за сметка на семействата. Същевременно за пенсионерите с по-високи приходи (между 390,64 евро и 620,20 евро) плануванаъа великденска добавка е в размер на 20 евро. В съпоставяне със цената на кошницата, тази сума покрива почти 31 на 100 от нужните разноски, което я прави още по-недостатъчна за посрещане на празника, пресмятат откривателите.

Това ясно демонстрира, че макар предоставените добавки забележителна част от пенсионерите изпитват усложнения да покрият разноските за обичайна великденска софра, регистрират от Института за обществени и синдикални проучвания и образование.

Експертите подсетиха, че затварянето на Ормузкия пролив наруши основен транспортен кулоар. Колкото по-дълго продължава спорът в Близкия изток, толкоз по-сериозни ще бъдат икономическите последствия, усетени в България, защото у нас последствията от войната се усещат с лагов резултат, показаха Теодора Пачеджиева и Момчил Димитров.

Цената на петрола в България се дефинира от международните тържища. Осезаемо повишаване се следи при природния газ и петрола вид Брент. В ежемесечното проучване на ИССИО „ Наблюдение на дребната потребителска кошница “, което следи ценовата динамичност на 21 артикули, включително и бензина, в интервала януари 2026 - април 2026 година междинната цена на бензин А95 е повишена със 17,6 на 100 (от приблизително 1,25 евро през януари 2026 на приблизително 1,47 евро към 1 април). От повишаването на петрола най-засегнати са земеделието, превозът, както и всички енергоемки браншове. Увеличението на цените на горивата оскъпява индустриалния развой, което постанова растежът да бъде трансфериран към крайната цена на продукта, заплащана от потребителите. Наблюдава се и внезапно повишаване при торовете. Липсата на торове сега основава действителен риск от неуспех на пролетните култури, което би довело до повишаване на съществени хранителни артикули, показват анализаторите.

Друг фактор с отрицателно въздействие съгласно тях е регистрираният умозрителен растеж на цените на редица артикули и услуги в месеците преди влизането на България в еврозоната. За страдание, страната не съумява да се оправи със спекулата, което докара до определяне на висока ценова база на редица артикули и услуги от ежедневна нужда. Всяко последващо повишаване, без значение от размера, се усеща осезаемо от крайния консуматор тъкмо заради високата ценова база, разясниха от ИССИО към КНСБ.  

Достатъчни ли са оповестените ограничения от служебното държавно управление в поддръжка на жителите и бизнеса?

Служебното държавно управление разгласи пакет от ограничения в размер на 100 млн. евро за справяне с следствията от повишаването на горивата вследствие на войната в Иран. КНСБ поддържа подхванатите от служебното държавно управление ограничения, само че акцентира, че те не са разпределени хомогенно сред бизнеса и жителите. В други страни членки на Европейския съюз пакетите от помощни ограничения таргетират поравно както бизнеса, по този начин и семействата, с цел да се предотврати загубата на покупателна дарба на жителите.

Във връзка с това КНСБ приготви оферти за помощни ограничения в разнообразни посоки.

От синдиката акцентират, че е неверно държавното управление да приема пакет от помощни ограничения, без да бъде призован Националният съвет за тристранно съдействие и предложенията да бъдат разисквани със обществените сътрудници. Ето за какво КНСБ упорства за привикване на Съвета и изпрати писмо до служебния министър председател с гледище за това.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР