Търсят се стоте най-добри практики в българските училища. За 14

...
Търсят се стоте най-добри практики в българските училища. За 14
Коментари Харесай

`Старт: Търсят се 100 най-добри практики в българските училища

Търсят се стоте най-хубави практики в българските учебни заведения.

За 14 години работа с фондация „ Заедно в час “ със стотици учебни заведения и хиляди учители виждаме, че има извънредно потребни и положителни практики, които се случват в българските класни стаи . Целта на плана е да събере, опише и разгласява тези практики, тъй че всеки преподавател да може да се запознае с тях и да си „ открадне “ , изясни пред БНР Петко Иванов, началник на платформата .

„ Добрите практики, които събираме, може да са във всякаква посока. Не търсим просто по какъв начин учителят преподава един урок. Най-добрите практики са тези, които не са на равнище класна стая, а учебно заведение или учебна общественост . “

Миналата година фокусът е бил проектно-базираното образование. Тази година е подложен върху социално-емоционалните умения .

Диапазонът е необятен, само че тези умения са основни , съобщи Иванов. Той се базира на изследване, съгласно което българските възпитаници са на едно от последните места в тези умения. В проучването се вижда, че те са на едно от първите места по консумация на алкохол и цигари, закъсняват за час или отсъстват .

В 21.век ролята на учителя не е да дава решения и информация, а да сложи ученика в центъра, да го направлява, да му сътвори среда – това е най-близко до действителната среда и е значимо децата да могат сами да се оправят със дилемите, разяснява Петко Иванов в предаването „ Хоризонт до обед “.

Могат да аплайват всички учители от системата на междинното обучение – от 1-ви до 12-и клас , като се одобряват и екипни кандидатури. Крайният период е 30 октомври.

Цялото изявление слушайте в звуковия файл.
Източник: front.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР