Георги Вулджев: Такова чудо не е имало. Този бюджет е абсурден
Такова знамение не е имало. Този бюджет е неуместен и като упования в приходната част, само че и като упования към данъкоплатците. А междинната класа значи голямо нарастване на данъчната тежест, което не би трябвало да бъде одобрявано. Разходите за заплати ще се вдигнат с 23%, безусловно безпричинно. Вместо да се подвигат парите в разноските, би трябвало моментална проверка.
Това съобщи в ефира на Българска национална телевизия икономистът Георги Вулджев от ЕКИП.
Доц. Валери Апостолов от КТ „ Подкрепа ” счита: „ Всички сме с огромни упования към бюджета на служебното държавно управление. Липсват политики, ограничения и промени в трите бюджета. Проблемите за нас, синдикатите – за НЗОК не видяхме политики, които да целят да подобрят неналичието на дипломиран личен състав. Видяхме високи цени на медикаменти, мощна централизация на здравни услуги в огромните обитаеми места. ”
„ Не подкрепихме и трите бюджета. Държавният бюджет е небалансиран по повод източниците на приходите и прекомерността на разноските. До 2019 година бюджетите се правеха по еднакъв метод – посредством индексиране на приходите и разноските с % на информация, като нормално приходите бяха подценявани. След 2020 година се надценяват приходите, с цел да се финансират по-големи разноски ”, акцентира от своя страна Добрин Иванов от АИКБ.
Вулджев е на мнение, че обезверено се търси откъдето е допустимо страната да събере по всевъзможни способи средства. „ Идеята за данъчната прошка е да осветли сивия бранш, само че по този начин се дава сигнал, че данъкоплатците, които са укривали приходи, по-късно ще получат прошка за това – това е неприятен сигнал за бизнеса. ”
Според доцент Апостоов в бюджета на ДОО няма политики, които да се борят с бедността и общественото изключване.