СЗО и експерти от България, Европа и света настояха за

...
СЗО и експерти от България, Европа и света настояха за
Коментари Харесай

Експерти настояха за ограничаване на рекламата на тютюневи изделия

СЗО и специалисти от България, Европа и света настояха за възстановяване и използване на политиката за надзор на тютюна в България и Европейски Съюз в подтекста на ограничение на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи произведения, съобщи кореспондент на БГНЕС.
На специфична кръгла маса, отдадена на тематиката, доктор Гергана Гешанова, ръководител на Коалиция за живот без тютюнев пушек, България разяснява, че у нас имаме огромни обичаи в производството на тютюневи произведения, в пушенето, само че имаме и огромни обичаи в битката с тютюнопушенето с напъните на доста специалисти, лекари и хора, милеещи за здравето на българския народ.
„ През 2005 година беше призната рамковата спогодба за надзор на тютюна на СЗО. В България беше основана и огромната гражданска самодейност „ България без пушек “, която сплотява хиляди българи, които желаят да не бъдат опушвани от тютюневия пушек, акцентира Гергана Гешанова, ръководител на Коалиция за живот без тютюнев пушек.
Тя напомни, че тази гражданска самодейност оказа помощ доста за възбраната на пушене на закрити публични места,
„ Всички ние имаме една цел в България да се пуши по-малко и хората да бъдат по-здрави. Ние не се борим против пушачите, нашата битка е против тютюнопушенето, тъй като то убива хора “, безапелационна бе Гергана Гешанова.
Според нея рекламата на цигари в никакъв случай не показвала неприятната страна на нещата. „ Те в никакъв случай не демонстрират болница или човек, който не може да диша и умира от рак. Те демонстрират една подправена прелестна страна на тютюнопушенето, която подлъгва огромна част от младежите. В България сме извървели дълъг път - имаме възбрана на пушене на публични места на закрито, грозни фотоси, висок данък, възбрана за реклама в медиите. Но към момента има извънредно дълъг път, който да извърви страната ни, с цел да достигнем най-хубавите практики по света “, уточни още Гешанова.
От своя страна доктор Тонка Върлева, шеф на Дирекция „ Промоция и профилактика на заболяванията и зависимостите “ към Министерство на здравеопазването акцентира, че миналият път за ограничение на тютюнопушенето в страната може да докара до доста по-устойчиви резултати.
„ Министерство на здравеопазването утвърждава използването на политиката в България и Европейски Съюз за ограничение на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи произведения, посредством което изрично да се удостовери дейностите на всички форми на маркетинг на тютюневи произведения “, сподели Върлева.
„ Вярваме, че посредством въвеждане на цялостна възбрана на рекламата може да се понижи доста използването на цигари, изключително измежду подрастващите и младежите. Трябва да сме реалисти за данните за България по отношение на разпространяването на тютюнопушенето “, добави тя.
Д-р Скендер Сила, представител на СЗО и началник на офиса на Световната здравна организация за България установи, че анализите, които СЗО е правила в предишното недвусмислено сочат, че един от главните проблеми в България е тютюнопушенето.
„ Готови сме да работим дружно с държавното управление и гражданските организации, с цел да реализираме задачата си. Това е бъдещето на децата на тази красива страна. Всяка година си отиват без време над 20 000 души в България заради тютюнопушене. Това е безусловно недопустимо и би трябвало да работим доста старателно, с цел да се оправим с това предизвикателство “, съобщи още Скендер Сила. Той разяснява, че всяка година тютюнът убива 7 милиона души и развива доста заболявания.
„ Тютюнът освен утежнява здравната система, само че и стопанските системи. Следователно всички здравни организации приканват всевъзможни форми на реклама на тютюневи произведения да бъдат неразрешени, с цел да може да се понижи броят на тютюнопушещите. Съвсем ясно е потвърдено, че при излагане на реклами се увелича процентът на млади, хора, които пушат. При това младежите до 25-годишна възраст споделят, че постоянно са изложени на сходни реклами “, уточни, представителят на СЗО. Скендер Сила посочи още, че в последното десетилетие в България тютюнопушенето се е нараснало.
„ Днес над 1 млн. от зрелите българи пушат. Това е заради неналичието на тактика и политика. СЗО е извънредно угрижена за ситуацията в България “, сподели Сила. Той добави, че 43% мъжете и 27% от дамите пушат, което е надалеч по-висока стойност по отношение на световното равнище.
България би трябвало незабавно да се опита да се оправи с тази зараза, безапелационен бе още представителят на СЗО.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР