Свлачището продължава да бъде активно и днес. Не можем да

...
Свлачището продължава да бъде активно и днес. Не можем да
Коментари Харесай

Иван Шишков за свлачището край Пампорово: Подпочвените води са над метър, можеше да има жертви

Свлачището продължава да бъде интензивно и през днешния ден. Не можем да влезем в него. Очевидният проблем е преовлажняване. Обследваме всичко – водоема на ВиК, язовира за неестествен сняг. Установихме много проблеми, насъбрани през годините обратно. Това съобщи министърът на районното развиване Иван Шишков по време на чуване в Народното събрание поради свлачището в Родопите, което затвори пътя Пампорово – Смолян.



Иван Шишков – министър на районното развиване и благоустройството: „ Свлачището е зародило на 1 май в околност Райковски ливади. Първите признаци са били формирани дълбоки пукнатини на пътя. Добре е, че са взети съответни ограничения и не се стигна до драматичен случай. На 14 май се състоя работна среща. Изясниха се част от аргументите за образуването на това свлачище. Дадени са задания за нови геоложки изследвания. “, изясни Шишков. 



По думите на Шишков ще бъде обследван и язовирът на Пампорово.

„ Този път има сектор с частен парцел. В кадастъра се откри, че има проходимост. Пътят не си е на мястото. Вече се работи, тъй че да се сътвори обходен път. Пътят е общински и ние оказваме помощ с трасиране. Ние не можем да финансираме директно общински път, можем да окажем помощ, когато кметът я изиска. Ще бъде обследван и язовирът на Пампорово. Специалистите настояват, че минимум евентуално е той да е повода, тъй като е надалеч. Има засищане на вода в свлачището. Подпочвените води са от 50 сантиметра до 1 метър и 50 сантиметра. “

„ Причините са сложни. Няма общ организационен проект, няма сервитут на водопровода. Дирекция „ Национален строителен надзор “ е на инспекция в Смолян, с цел да ревизира всички обекти. Интересува ни по какъв начин са свързани към водопроводната и канализационната мрежа, с цел да разберем има ли евентуална опция за течове оттова. Преди ден спряхме водоснабдяването на резервоара за една нощ, с цел да създадем опит. Проблемът не е в резервоара. Няма никаква загуба на вода. “
Сградата директно до свлачището има позволение за градеж, издадено от община Смолян през 2006 година, изясни Шишков.

„ Работата продължава. Няма по какъв начин през днешния ден да ви кажа по кое време ще бъде възобновено. Ще създадем вероятното по най-бързия метод да възстановим пътя, а не по най-евтиния. Клоним към мостово оборудване. Ако влезем да укрепваме свлачището преди да построим пътя – това изисква обстоен организационен проект, отчуждаване и ще нанесе тежки вреди от закъснение. Това не можем да си позволим. В политически аспект няма да пестим пари, а в механически - ще създадем всичко допустимо да е бързо. “
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР