Светът се променя постоянно и в повечето случаи не можем

...
Светът се променя постоянно и в повечето случаи не можем
Коментари Харесай

Светът се променя постоянно: Насекомо смени цвета си заради хората и обезлесяването

Светът се трансформира непрекъснато и в множеството случаи не можем да кажем, че е за положително. Много животни губят естествения си хабитат или поради човешки дейности, или поради климатичните промени. Това постанова смяна и у самите животни. Така да вземем за пример учени от University of Otago в Нова Зеландия са разкрили, че едно насекомо се е отказало от едно от значимите си свойства за оцеляване.

Дългоопашатата каменна муха (Zelandoperla) е имала много интелигентна и съобразителна тактика, с която да отблъсне хищниците, които се хранят с нея - най-вече птици. Когато се почувства застрашено, насекомото трансформира напълно цвета си, с цел да наподобява на токсичната каменна муха (Austroperla).

А тя не е по никакъв начин желана от птиците, тъй като създава цианид, който се оказва гибелен за тях. Е, дългоопашатата каменна муха не може да създава отрови, само че се избавя, имитирайки своята рискова родственик.

Учените обаче са разкрили, че обезлесяването на избрани региони в Нова Зеландия, в които токсичната каменна муха липсва, а хищниците са малко, са предиздвикали дългоопашатата каменна муха да се откаже от дегизировачните си качества.

Констатира се, че този техен ход може да е бил натрапен, с цел да може популацията им да се приспособява към изменящата се среда. До този миг тази дегизировка е възпирала птиците, които не са можели да разграничат токсичната от нетоксичната каменна муха поради положителната реплика в украската.

Austroperla обаче живее в горите към потоци, с цел да се храни с листа и дървесни останки. А в обезлесените поради човешката активност региони те се срещат в действителност рядко.

" В резултат на това в обезлесените райони имитиращите типове са изоставили тази тактика - защото няма какво да имитират - вместо това еволюират в друг цвят ", споделя зоологът Джон Уотърс.

Силното обезлесяване на региони в Южна Нова Зеландия стартира от 1800 година, когато идват и европейските заселници. Въпреки тяхното влияние върху природата и другите екосистеми, тези нови открития, оповестени в Science, демонстрират, че има типове, които не изчезват, а се приспособяват, пише ScienceAlert, представен от lifestyle.bg.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР