Спор за бъдещето на Студентския дом: Отмениха протеста след среща...
Студентите се готвеха да излязат на митинг от 17:00 ч.. Те упорстват постройката на Националния студентски дом да се трансформира в действително „ отворено пространство “ – с безвъзмезден достъп за студенти и докторанти, без отдаване на пространства за административни офиси и с фокус върху културни, научни и цивилен начинания.
От НПСС настояват, че в последните седмици се е натрупало напрежение към ръководството и предназначението на постройката. Според тях домът би трябвало да бъде „ културното сърце “ на студентите, а не административна постройка. Те упорстват концепцията за бъдещото му развиване да бъде ясно дефинирана и публично оповестена за публично разискване.
След диалога с министъра студентските представители взеха решение да анулират митинга като жест на подготвеност за разговор и институционално решение на разногласието. От организацията обявиха, че чакат съответни гаранции за бистрота и за това, че постройката ще продължи да служи предпочитано на студентската общественост.
В същото време част от младежките и културни организации, които от години развиват активност в Студентския дом, оповестиха митинг пред постройката на площад „ Народно заседание “ в 18:00 часа през днешния ден. Те показват терзания, че са получили инструкции да освободят пространствата, което съгласно тях слага под въпрос бъдещето на открити културни и просветителни начинания.
Така тематиката за Студентския дом се трансформира в спор за това кой и по какъв начин ще ръководи едно от емблематичните пространства за българските студенти – и дали то ще остане отворено за всички, които развиват социална и културна активност в него.
От НПСС настояват, че в последните седмици се е натрупало напрежение към ръководството и предназначението на постройката. Според тях домът би трябвало да бъде „ културното сърце “ на студентите, а не административна постройка. Те упорстват концепцията за бъдещото му развиване да бъде ясно дефинирана и публично оповестена за публично разискване.
След диалога с министъра студентските представители взеха решение да анулират митинга като жест на подготвеност за разговор и институционално решение на разногласието. От организацията обявиха, че чакат съответни гаранции за бистрота и за това, че постройката ще продължи да служи предпочитано на студентската общественост.
В същото време част от младежките и културни организации, които от години развиват активност в Студентския дом, оповестиха митинг пред постройката на площад „ Народно заседание “ в 18:00 часа през днешния ден. Те показват терзания, че са получили инструкции да освободят пространствата, което съгласно тях слага под въпрос бъдещето на открити културни и просветителни начинания.
Така тематиката за Студентския дом се трансформира в спор за това кой и по какъв начин ще ръководи едно от емблематичните пространства за българските студенти – и дали то ще остане отворено за всички, които развиват социална и културна активност в него.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




