Студен клин хваща България от 10 май с дъждове от 40 литра на квадратен метър
Студеният чеп ще приключи изискванията за мощни облаци и градушки, предвижда климатологът
" В събота идва студен въздух и ще вали в цялата страна от порядъка на 30-40 литра на квадратен метър, след което ще има известно усмиряване на ситуацията. " Това заяви климатологът Симеон Матев в предаването " Тази заран ".
До понеделник се чака да паднат превалявания от порядъка на 50 до 100 литра на квадратен метър, като по-големи количества ще има в планинските региони.
" От друга страна, студеният чеп ще ни обхване в събота и с това ще се прекратят изискванията за мощни облаци и градушки. Към края на идната седмица още веднъж ще се възобновят доста положителните условия за силни гръмотевични бури и градушки, само че това си е типична линия на нашия климат. Не са изненада интензивните превалявания ", коментира климатологът.
По думите му над по-голямата част от Европа от север се спуска леден фронт, а към Югоизточната част на континента и Балканите се придвижва топъл и екваториален въздух. Именно това взаимоотношение е повода за образуването на стихии.
Симеон Матев посочи, че бурята в сряда с градушка и мощен вятър е донесла към 15-18 литра на квадратен метър и е била доста ефикасна като събитие.
" Липсата на водни капки прави по този начин, че вредите, които нанася тази градушка, са по-големи, в сравнение с, в случай че е с дъжд, тъй като самите капки имат омекотяващ резултат от тези огромни градови зърна и сухата градушка е изключително рискова за земеделската продукция. Донякъде е хубаво, че това се случва при започване на земеделския сезон и имаш време да я възстановиш. Но в случай че това се случи юли или юни, вредите са в действителност обилни и водят до милиони, че и милиарди левове загуба ", изясни специалистът, съобщи БТВ.




