Стратосферата е вторият, външен слой на земната атмосфера, но в

...
Стратосферата е вторият, външен слой на земната атмосфера, но в
Коментари Харесай

Екип от MIT измери колко бързо се движи въздухът в стратосферата

Стратосферата е вторият, външен пласт на земната атмосфера, само че в нея протичат редица процеси директно влияещи върху ставащото на земната повърхнина. Наред с това, стратосферата е мястото на което е ситуиран озоновият пласт, който защищава Земята от идващата от слънцето ултравиолетова радиация.

Едно от забавните феномени предизвиквани от стратосферата е опцията й да „ издърпа “ нагоре въздух, водни пари, разнообразни химически съединения и озон от районите към земния екватор, които на по-късен стадий „ избутва “ още веднъж надолу, само че този път към полюсите на планетата.

Това придвижване е познато като „ стратосферен цикъл “. Учени от Технологичния институт в Масачузетс (MIT) съумяха за първи път да измерят силата на тази циркулация. В проучване оповестено в списание Nature Geoscience, учените демонстрират какъв брой доста са химическите съединения „ пътуващи “ сред атмосферните пластове.

Досега в други проучвания е показвано какъв брой бързо водните пари се издигат от екватора към стратосферата, само че това е по-тесен взор към ставащото действително, съгласно Мариана Линц, и то не дава опция да се наблюдава какво друго става в тази циркулация.

Линц и нейните сътрудници са употребявали два маркера с цел да проследят придвижването на въздуха в стратосферата.

Данните събирани от 2007 година демонстрират, че за въздуха са нужни година и половина, с цел да се придвижи през стратосферата преди още веднъж да се върне в по-долните пластове на атмосферата. Учените са измерили, че за една секунда стратосферата може да издърпа към 7 милиарда кг въздух от тропиците до височина от 20 км, само че нямат положителни данни за още по-високите пластове на стратосферата.

Новите проучвания могат да оказват помощ за схващане на процеса на образуване на озоновия пласт в стратосферата, както и за придвижването и образуването на парниковите газове във времето. Ако в климатичните модели бъдат вкарани верните данни за циркулациите в стратосферата, това ще помогне и за разбирането на процеса на световното стопляне, има вяра Линц.

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР