Пред епидемия сме от страшния вирус Коксаки, наричат го болест на мръсните ръце и води до сериозни усложнения
Страшният вирус коксаки, който върлува в страната от началото на годината, към този момент е добил съвсем епидемиологични стойности, сигнализираха вирусолози и персонални лекари. Само за последните няколко дни в столицата са били регистрирани десетки нови случаи на така наречен болест на мръсните ръце.
Вирусът с известното наименования „ ръка-крак-уста “ най-често хваща дребните деца по площадките, само че и родителите им надалеч не са предпазени. Болестта стартира остро – с висока температура, след която стартират да избиват и пъпки, които водят до мощен сърбеж. Отшумяват за няколко дни, само че малчуганите нормално поддържат тресчица по 1 седмица.
Не е изключено вирусът, в случай че не бъде лекуван вярно, да докара и до рискови затруднения като енцефалит или менингит.
Шефът на Националния център за заразни и паразитни заболявания проф. Тодор Кантарджиев предизвести, че тази година болните с затруднения са доста повече от предходната година. 99 души са получили инфектиране на мозъка поради вируси на мръсните ръце.
Ентеровирусите се предават посредством мръсни ръце и храна, а през лятото, когато температурите са доста високи, това става извънредно елементарно, добави той.
“Да се мият по-често ръцете, да се внимава с храната и да се пие единствено бутилирана вода ”, поучава проф. Кантарджиев.
Иначе коксаки вирусът се познава най-вече по неочакваното начало и доста високата температура, която може да доближи и 40 градуса. Но всяка зараза има потребност от така наречен “технологично време ”, в което да се разгърне цялата клинична картина.
В идващите ден-два се появяват мехурчета по задната стена на фаринкса, небцето, устната лигавица, езика. Към третия ден се появява и обрив – най-вече по дланите и ходилата. Той може да се изяви единствено със зачервяване или с развиване на мъчителни мехурчета.
Заболяването е мощно заразно, като се предава по фекално – орален път посредством директен контакт със слюнка или фецес на инфектирани. При децата това е доста постоянно – те завират в устата си играчки, трансферират ги едно на друго. Инкубационният интервал е сред 2 и 7 дни.
Единственото и най-разумно нещо, което могат да бъдат посъветвани родителите в качеството на профилактични ограничения, е да не водят дребното тук-там, където има скупчване на деца по време на зараза на Коксаки.
Това са детски градини, театри, поликлиники и т. н. Ако въпреки всичко на вас ти се постанова да отидеш на такова място с детето, намазвай нослето му с мас, най-добре подобен съдържащ оксолин. Това вещество унищожава вирусите. Също по този начин мий ръчичките му допустимо най-често и проветрявай постоянно помещението, в което мъникът стои денем.
Важно
Това, което не би трябвало да забравяш е, че когато детето има един или няколко признака на това заболяване, би трябвало да бъде изолирано от другите деца, да не посещава детска градина или учебно заведение и неотложно да бъде направена консултация с педиатъра.
Инфо: Блиц