Страните от НАТО може да се съгласят да въведат система

...
Страните от НАТО може да се съгласят да въведат система
Коментари Харесай

The Times: НАТО трябва да създаде военен Шенген, за да е готов за руски ракетни удари в Европа

Страните от НАТО може да се съгласят да вкарат система " боен Шенген ", която да подсигурява свободното придвижване на военните конвои преди срещата на върха на алианса във Вашингтон през юли. Това оповестява английският вестник The Times, базирайки се на свои източници.

Високопоставени генерали предизвестяват, че страните от НАТО може би разполагат единствено с към три години преди възможни съветски удари по цели в Европа – най-много на територията на Германия, написа английският вестник.

Въпреки че към сегашния миг Руската федерация е съсредоточена върху войната в Украйна, в редица западни страни към този момент са загрижени, че Москва може да заплаши сигурността на други европейски страни.

Генерал-лейтенант Александър Солфранк, пълководец на военния логистичен център на НАТО в Германия, прикани съдружниците да опростят бюрократичните процедури, които сега затрудняват напредването на войски и съоръжение. На страните би трябвало също по този начин да бъде разрешено да употребяват взаимно военно съоръжение по време на рецесия.

" Ако съпоставим войната и интервенциите отпреди 5-10 години, ще разберем, че би трябвало да признаем, че ще има тежка борба за тиловите региони. Трябва да приемем, че агресорът ще употребява целия набор от кинетична и некинетична мощ, с цел да унищожи информационните линии, в това число в тила “, изяснява Солфранк.

Лидерите на страните от Алианса са уверени, че разполагат с лимитирано време за подсилване на отбраната си. Те се надяват преди срещата на върха на НАТО през юли във Вашингтон да се спогодят за въвеждането на самобитен " боен Шенген ", който ще разреши на военните конвои да се движат свободно в страните от НАТО.

Европейският съюз и НАТО започнаха да основават система „ боен Шенген “ през есента на 2017 година Инициативата, в началото изразена от няколко балтийски политици, беше интензивно подкрепена от Федерика Могерини, която по това време оглавяваше дипломатическата работа на Европейски Съюз.

Формирането на тази система се трансформира в съществена задача на основаната през същата година стратегия на Европейски Съюз за непрекъснато структурирано партньорство за защита (PESCO), един от основните детайли на която бяха планове за разширение и подсилване на европейската транспортна инфраструктура, в това число пътища, железопътни линии, мостове, тунели, пристанища и летища, тъй че допустимо най-вече автомагистрали да могат да се употребяват за доставка на тежко и огромно съоръжение.

Успоредно с това европейските страни започнаха да разискват хармонизирането на своите мощно различаващи се разпореждания за транспорт на военни и други рискови товари, изключително експлозиви. Всичко това трябваше да докара до основаването на „ боен Шенген “ - система, която в идеалния случай би разрешила на конвои да пресичат цяла Европа въз основа на едно позволение, като стопират единствено за зареждане с гориво и отмора.

Тази самодейност беше интензивно подкрепена от НАТО. Със стартирането на програмата PESCO взаимоотношението сред алианса и Европейски Съюз се ускори доста.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР