Учените гръмнаха с новина!: Странен метал не от нашата планета е открит в древно съкровище от Иберийския полуостров
Странен метал оттатък нашата планета е открит в антично богатство.
Сред скривалищата с блестящи златни съкровища от бронзовата ера на Иберийския полуостров двойка корозирали предмети може би са най-ценните от всички.
Изследователите са открили, че една матова гривна и една ръждясала куха хемисфера, украсена със злато, са изковани не от метал от земята, а с желязо от астероиди, паднали от небето.
Откритието, ръководено от към този момент пенсионирания началник на отдела за консервация в Националния археологически музей на Испания Салвадор Ровира-Ллоренс допуска, че технологията и техниките за обработка на метали са били доста по-напреднали, в сравнение с си мислим, в Иберия преди повече от 3000 години.
Съкровището от Вийена, както е прочут тайникът от 66 най-вече златни предмета, е намерено преди повече от 60 години през 1963 година на територията на сегашен Аликанте в Испания и от този момент се счита за един от най-важните образци за златарство от бронзовата ера на Иберийския полуостров и в цяла Европа.
Определянето на възрастта на сбирката обаче е ненапълно мъчно с помощта на два предмета: дребна куха хемисфера, за която се счита, че е част от жезъл или ръкохватка на меч, и една гривна, сходна на торк. И двете имат това, което археолозите разказват като „ стоманен “ тип – т.е. наподобява, че са направени от желязо.
На Иберийския полуостров желязната ера – когато претопеното земно желязо стартира да замества бронза – стартира едвам към 850 година прочие
Проблемът е, че златните материали са датирани сред 1500 и 1200 година прочие н. е. Така че изясняването на мястото на артефактите с стоманен тип в подтекста на Виленското богатство е нещо като мистерия. Но желязната руда от земната кора не е единственият източник на коваемо желязо. По света има редица стоманени артефакти от преди желязната ера, които са изковани от материал от астероиди. Може би най-известен е кинжалът от метеоритно желязо на фараона Тутанкамон, само че има и други оръжия от бронзовата ера, направени от този материал, и те са били доста високо ценени. Има метод да се направи разлика: желязото от астероиди има доста по-високо наличие на никел от желязото, изкопано от земните глъбини. Затова откривателите получават позволение от Общинския археологически музей във Вийена, където се съхранява сбирката, да тестват деликатно двата артефакта и да дефинират какъв брой никел съдържат.
Те деликатно вземат проби от двата артефакта и подлагат материала на масспектрометрия, с цел да дефинират състава му.
Въпреки високата степен на разяждане, която трансформира елементния състав на артефакта, резултатите изрично демонстрират, че и полусферата, и гривната са направени от метеоритно желязо.
Това взема решение алтернативата по какъв начин двата артефакта се съгласуват с останалата част от сбирката: те са направени през един и същи интервал, датиран към 1400-1200 година прочие н. е.
„ Наличните данни допускат, че шапката и гривната от съкровището от Вийена понастоящем биха били първите два предмета, приписвани на метеоритно желязо на Иберийския полуостров “, изясняват откривателите в своята публикация, „ което е съвместимо с къснобронзовата последователност, преди началото на необятното произвеждане на земно желязо. “
Източник – Science Alert/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News