Лекар: Стойте вкъщи на хладно, пийте повече вода, чай и фрешове!
" Стойте у дома на хладно, пийте повече вода, чай и фрешове! ". За това призова пред bTV Radio кардиологът доктор Ралица Панчева от УМБАЛ " Александровска ".
Според специалистът, „ изключително чувствителни към високите температури и огромните температурни амплитуди са пациентите със сърдечно-съдови болести. Те получават разширение на кръвоносните съдове, спад в артериалното налягане, а при ниско кръвно налягане – зной, отмалялост, сърцетуптене, световъртеж. Хипертониците би трябвало да наблюдават по-редовно кръвното си налягане “. Д-р Панчева разясни, че пациентите със сърдечна непълнота одобряват диуретици, като през лятото от време на време се постанова да се понижи дозата, с цел да се предпазят от дехидратация. Преди това се предлага се да се съветват с наблюдаващия ги доктор.
„ Жегите и дехидратацията може да отключат аритмии, даже и при хора, които не са ги имали. Ако усетите сърцетуптене или несиметричен пулс, наложително би трябвало да се направи ЕКГ и по лекарска преценка да се изследват електролитите. У дома би трябвало да измерим артериалното налягане и пулса. Течностите са наложителни, като приемът е 2,5 литра на ден. Възрастните би трябвало да заобикалят излизане на открито сред 11 и 18ч. Ако им се наложи, дано да пият авансово вода и да я носят със себе си “, акцентира доктор Панчева.
При прекосяване от по-топла в по-студена среда и назад, експертът поучава “да се заобикалят огромни температурни съмнения над 10 градуса. След прибиране вкъщи, да не се включва климатика на най-ниска температура, а да се понижава последователно. Препоръчва се потреблението на доста студена, а на хладка вода. Вместо мазни храни, би трябвало да се употребява по-лека храна, задоволително плодове и зеленчуци. Алкохолът и сладките храни дехидратират в допълнение организма в комбиниране с високите температури. “
„ Много пациенти отключват високи стойности на артериалното налягане. Все по-често през лятото те излизат отвън темп на сърдечната активност. Дехидратацията може да усили съсирването на кръвта и това е причина за мозъчен инсулт и инфаркт “, предизвести доктор Панчева. Тя уточни, че при топлинен удар потърпевшият би трябвало да се придвижи на по-хладно място и да се дадат течности. По думите й, „ шапките и очилата са за препоръчване в летния сезон за разлика от тъмните цветове на облеклата, само че е значимо да се употребяват памучни облекла.
Д-р Ралица Панчева е доктор в Кардиологичното поделение на Клиниката по пропедевтика на вътрешните заболявания в УМБАЛ " Александровска " и основен помощник в едноименната катедра на Медицински факултет към Медицински университет – София. Тя е първият кардиолог в България с Европейска тапия за компетентност „ Кардиология " след сполучливо изискан изпит пред Европейското кардиологично сдружение, обхващащ всички дялове на кардиологията (2021г.). Д-р Панчева приключва образованието си по медицина в МУ - Варна през 2014 година с цялостно отличие. През 2015 година стартира работа и специализация по кардиология в УМБАЛ " Александровска ". От 2016 година работи и като помощник към МУ-София.