Стогодишнината от рождението на Апостол Карамитев, ще бъде подобаващо отбелязана

...
Стогодишнината от рождението на Апостол Карамитев, ще бъде подобаващо отбелязана
Коментари Харесай

Бургас чества вековния юбилей на Апостол Карамитев

Стогодишнината от рождението на Апостол Карамитев, ще бъде уместно маркирана в родния му Бургас.

Инициативатана Общинатае под наслов „ Многоликият Апостол Карамитев “ и ще показа поредност от вълнуващисъбития до края на годината, които включват филми, изложения и завладяваща срещи.

На 5 юни, понеделник, от 18.30 часа на площад „ Тройката “ ще бъде открита външна галерия, отдадена на Апостол Карамитев. В нея са събрани непоказвани до в този момент архивни документи, дарени на Държавен Архив Бургас от Борис Цацов през 2021 година. Те съдържат фрагменти на артиста както от функции в театъра и киното, по този начин и от срещи с публиката. Има още фотоси с подписи, визуализации на дипляни и афиши от театрални постановки и филми.

Специално място заемат фотоси, направени от Апостол Карамитев на родителите и децата му. Малко прочут факт е, че незабравимият артист, е бил фен фотограф.

Веднага по-късно, от 19.00 часа в зрителна зала „ Тончо Русев “ на Културен дом НХК ще бъде показан документалният филм „ Апостол Карамитев “.

„ Апостол Карамитев “ е 56-минутна документална копродукция на България, Италия и Съединени американски щати, на български език с британски надписи. Лентата споделя за живота и кариерата на известния и обичан български артист, само че е и духовно странствуване, в което един наследник преоткрива татко си. След прожекциятапубликата ще има опция да беседва със сина на артиста – Момчил Карамитев, който е режисьор, сценарист и оператор на документалния филм.

Час преди откриването на изложбата на площад „ Тройката “,екип на Българско национално радио – Бургас, които са медийни сътрудници, ще обособят особено намерено студио. На мястото ще прозвучат реплики на артиста от негови емблематични функции и изявленията, запазенив Златния фонд на БНР.
Гласът на артиста ще звучи и във фоайето на Културен дом НХК преди прожекцията на кино лентата.

Апостол Карамитев е роден в Бургас на 17 октомври 1923 година. Тук, приключва италианската гимназия, след което записва да учи право в София, само че в последна сметка избира да се посвети на театъра. До 1947 година той учи актьорско майсторство във Висшия институт за театрално и кино изкуство (днес НАТФИЗ) в София, след което става артист в Народния спектакъл „ Иван Вазов “. Дебютира като кино артист през 1951 година с „ Утро над родината “ на Антон Маринович и Стефан Сърчаджиев. Спечелва благоразположението на публиката с ролята си на сантиментален воин. За ролята на Мишо във кино лентата „ Това се случи на улицата “ на Янко Янков е почетен с почетен диплом на кинофестивала в Карлови Вари през 1956 година Друга известна роля на Карамитев от този интервал е Радослав в „ Любимец 13 “ (1958) и Апостол от „ Специалист по всичко “ (1962). Александров във кино лентата „ Бялата стая “ (1968) на Методи Андонов му носи премията за актьорско майсторство на кинофестивала във Варна. В германско-българската копродукция Heimlichkeiten (1969) на режисьора Волфганг Щаудте, Апостол Карамитев извършва основната роля на полковник Дамянов. Последната му кино изява е през 1974 година в историческата роля на Иван Асен II във кино лентата на Вили Цанков „ Сватбите на Йоан Асен “ („ Царска женитба в Търново “), когато към този момент е тежко болен.
През 2007 година Апостол Карамитев е определен измежду 100-те най-велики българи в историята от тв формата „ Великите българи “.
Момчил Карамитев е роден през 1960 година в фамилията на Апостол Карамитев и актрисата Маргарита Дупаринова. Обучава се в студиото на Сюзън Страсбърг в Рим, Националната академия за театрално и кино изкуство „ Кръстьо Сарафов “ в България, Сюзън Коен Студио в Ню Йорк. След дипломирането си дебютира като артист в театъра, киното и малкия екран, само че скоро се реалокира в Лос Анджелис. Участва в „ Застраховка “, в сериалите „ Стар Трек: Ентърпрайз “ и „ Кости “. Понастоящем Момчил Карамитев живее и работи в София.

Едва ли има българин, който да не е чувал името на Апостол Карамитев и да не е осведомен с неговото творчество. Той е може би най-известният артист през 50-те и 60-те години на предишния век. Въпреки славата, той остава доста добър и радостен човек.

В негова чест в родния му Бургас има именувана улица и е изработен хубав паметник. Всеки може да се преклони пред него и да сложи цвете в чест на артиста. Символично паметникът е подложен тъкмо до Летния спектакъл в Морската градина.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР