Става въпрос за едно изключително грубо посегателство върху конституционни правомощия

...
Става въпрос за едно изключително грубо посегателство върху конституционни правомощия
Коментари Харесай

Проф. Пламен Киров: Президентът няма полезен ход, освен да връчи втория мандат незабавно

Става въпрос за едно извънредно жестоко посягане върху конституционни пълномощия на конституционно основани органи. Така някогашният парламентарен арбитър и учител по конституционно право проф. Пламен Киров разяснява по БНР наложения с решение на Народното събрание мораториум върху дейностите на разнообразни органи на властта.

Решението на Народното събрание от 22 април е несъмнено политическа и юридическа неточност, посочи Киров.

„ Това решение в действителност постанова мораториум върху дейности на всички държавни органи, а освен върху държавното управление в оставка. Президентът не може да назначи никой от органите, планувани в закони, самото Народно заседание не може да назначи специалисти към комисиите и така нататък “

С акта на назначение на служебно държавно управление това решение стопира да работи, посочи преподавателят.

Запитан какъв брой президентът може да отсрочва връчването на мандат за сформиране на държавно управление на втората политическа мощ – Има Такъв Народ, Пламен Киров означи, че Радев би трябвало неотложно да връчи втория мандат след заявката, че той няма да се реализира.

„ Посоченият от парламентарната група на тази партия претендент за министър-председател ще изиграе ролята на пощенски гълъб. Формално ще одобри мандата и незабавно ще го върне. В този смисъл президентът няма какво към този момент да чака. Практически президентът към този момент няма потребен ход. Той би трябвало да работи неотложно. “

Има огромна разлика в разположението на силите и взаимоотношението им в Народното събрание, в който се сътвори тройната коалиция и настоящия, уточни още Пламен Киров в отговор на въпрос за вероятно конструиране на държавно управление с третия подред мандат и могат ли да се вършат паралели.

„ Колкото и да бяха на противни отзиви и да отстояваха разнообразни визии за бъдещото ръководство, въпросните три политически партии си говореха между тях. Лидерите поддържаха някакви контакти, даже можеха да изпият едно кафе дружно. Докато тези сега в Народното събрание не си приказват, като се изключи ругателствата, които следим в пленарната зала. И откакто не си приказват и не желаят да си приказват, то явно подобен вид е невъобразим в сегашния парламент.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР