Стартира пилотен проект между МОН и Google, който ще обхване

...
Стартира пилотен проект между МОН и Google, който ще обхване
Коментари Харесай

Проект между МОН и Google, включващ изкуствен интелект, обхваща над 200 български училища

Стартира пилотен план сред МОН и Гугъл, който ще обхване повече от 200 български учебни заведения. В тези просветителни институции ще могат да се употребяват най-новите принадлежности на софтуерния колос в областта на образованието, в това число и основани на изкуствения разсъдък.

Това бе контрактувано по време на среща сред министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с районните мениджъри на Гугъл за Европа, Африка и Близкия изток. Разговорът се състоя в границите на най-голямото ревю в света в областта на образованието - BETT 2024, което се организира в Лондон. На него участваха и заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева и проф. Найден Шиваров, шеф на Националния STEM център.

По време на срещата бяха показани функционалностите на част от инструментите. От Гугъл обясниха, че още от 2015 година употребяват функционалности на изкуствения разсъдък, за които постоянно потребителите даже не подозират. Сега обаче се създават нови решения, ориентирани към улеснение и подкрепяне на ежедневната работа на учителите.

Анализът демонстрира, че инструментите, които до момента дават на учебните заведения, икономисват приблизително по 10 часа седмично на учителите или повече от един работен ден. С функционалностите, до които ще имат достъп тези 200 български учебни заведения, спестеното време ще е даже по-голямо.

„ Много учебни заведения в България имат добър опит с работата с тези артикули и по тази причина страната ни желае да ги поддържа и да им даде благоприятни условия да употребяват най-новите решения на световно равнище “, акцентира министър Цоков. Двете страни се договориха, че процесът може да стартира още от април, а от интензивността на учебните заведения ще зависи тяхното сортиране.

Министър Цоков бе посетител и в централата на Гугъл в Лондон, която дава отговор за повече от 50 страни в света.

Всички просветителни институции ще имат достъп до инструментите на Canva изцяло гратис, за което следва да бъде подписано съглашение сред МОН и компанията. Това бе контрактувано по време на среща на министър Цоков с представители на австралийската компания. Те са водеща платформа за образно оформление в света, като от години създават специфични функционалности, ориентирани към образованието. Във всички страни те са безвъзмездни, само че е нужна дейна позиция от страна на съответните министерства, каквато в България е липсвала до момента. Към момента към 60 млн. студенти и учители от целия свят употребяват тези функционалности всекидневно, а обхванатите възпитаници надвишават 600 хиляди

България и Чехия ще обменят опит при създаването на образователни стратегии и образователно наличие. Това бе разисквано по време на среща на министър Цоков с представители на чешкото Министерство на образованието, младежта и спорта и Националния им педагогичен институт. По време на срещата бе показан опитът на Чехия в образованието. През 2004 година те вършат сериозна промяна като оставят огромна автономност на учебните заведения във връзка с образователните стратегии. Министър Цоков показа политиката на България в тази област и изрази интерес да се продължи разговорът на експертно равнище за разискване на положителни практики, които могат да бъдат приложени и в страната ни.

Дигитализацията и потреблението на изкуствения разсъдък в образованието ще са съществени тематики, по които България и Полша ще си сътрудничат в бранша. Това бе контрактувано по време на среща на проф. Цоков с представители на полското Министерство на националното обучение. Българският министър посети полския щанд на ревюто BETT и беседва с фирмите и институциите, участващи на него. През последните години Полша е вложила към 100 млн. евро в платформа, сходна с българската Дигитална раница. В тази връзка двете страни се договориха да обсъдят взаимния си опит, който може да е потребен за намиране на най-хубавите и работещи решения при надграждането и развиването на тези платформи.

В Лондон министър Цоков посети и най-голямото българско неделно учебно заведение в Европа - „ Васил Левски ”. В него се образоват 526 възпитаници, като 176 от тях вземат участие и в спомагателни учебни действия. През тази година то отбелязва 15 години от своето основаване, а по време на визитата неговият началник Милена Везенкова благодари на МОН за поредната поддръжка през годините. Сред забавните нововъведения в него е, че от предходната година е учреден и клуб,,Медийна просветеност и публицистика “, който се води от журналиста Васил Христов.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР