Стара Загора. Днес в Областна администрация се състоя заседание на

...
Стара Загора. Днес в Областна администрация се състоя заседание на
Коментари Харесай

Стара Загора: Областната епизоотична комисия прие мерки за предпазване на областта от африканската чума по свинете

Стара Загора. Днес в Областна администрация се състоя съвещание на Областната епизоотична комисия, управлявано от регионалния шеф Гергана Микова. Това оповестиха от пресцентъра на Областната администрация . На него участваха зам. регионалният шеф Димитър Драчев, шефът на Областната дирекция по сигурност на храните доктор Дамян Миков, шефът на РЗИ доктор Златина Нанева, представители на Регионалната дирекция по горите, на Регионална инспекция за опазване на околната среда, на ОД Министерство на вътрешните работи и РД ПБЗН, на съдружие „ Зелени Балкани “ и на Областната гилдия на Българския ветеринарен съюз.
По първа точка от дневния ред участниците разискаха и одобриха ограничения за предотвратяване на региона от пораждане на болестта африканска чума по свинете. От изнесената от представител на Областната дирекция по сигурност на храните информация стана ясно, че това заболяване към този момент е непознато за България, а напълно до неотдавна не е съществувало и в Европа. Смята се, че на Стария континент то е пренесено от Грузия посредством инфектирани хранителни артикули. В момента регистрирани огнища има в Румъния, Молдова, Украйна, Полша и Чехия.
Най-опасна за нас е обстановката в Румъния, която е прилежаща на България страна, а речната граница по р. Дунав не се смята за задоволително надеждна за ограничение на заболяването. Около 400 огнища на африканска чума по домашните свине и 10-12 огнища по дивите прасета има регистрирани в област Тулча, която е на към 100 км от границата на България. Болестта се развива извънредно бързо.
В Полша записаните до момента огнища при дивите свине са 1600, а при домашните – единствено 40. Според доктор Миков, тази разлика в цифрите при двете страни се дължи на по-добрия надзор и ограничения за сигурност, които Полша е подхванала за ограничение на разпространяването на заболяването. Затова там може да се приказва за преодоляването ѝ. Болестта африканска чума по свинете е вирусно заболяване. Вирусът е доста резистентен, оцелява с месеци. Преболедувалите животни не престават да бъдат вирусоносители за цялостен живот. При потвърждаване на заболяването, животните се умъртвяват неотложно.
Предвид действителната заплаха от нахлуване на заболяването в България, участниците се сплотиха към мнението, че ограниченията за нейното ограничение би трябвало да бъдат незабавни и безкомпромисни и че всички институции би трябвало да работят дружно за преодоляване на обстановката.
На първо място – в най-кратки периоди със заповед на регионалния шеф във всички 11 общини от региона ще бъдат проведени срещи на способените институции с кметове и кметски наместници. Целта е да се откри с оптималната акуратност броят на селскостопанските животни в съответните обитаеми места. Към момента в доста села съществуват нерегламентирани ферми, в които животните се отглеждат при извънредно неприятни условия и не подлежат на никакъв надзор.
Ще продължи наблюдението на полицейските органи на двата прохода – Шипка и Прохода на републиката.
Ще се ускори връзката с органите на прокуратурата, тъй като има случаи, в които селски стопани отхвърлят да обезпечат достъп до обектите, в които отглеждат животни.
Областната епизоотична комисия одобри и други превантивни ограничения за предотвратяване от африканска чума по свинете и от Чума по дребните преживни животни. Сред тях са: обезпечаване на непрекъснат ветеринарномедицински надзор по места, възбрана за закупуване и пласиране на живи животни от нерегламентирани места, образование на ловните дружинки по повод различаване на заболяването африканска чума по свинете и др.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР