Стара планина. Тази древна преграда, която още прабългарите са използвали

...
Стара планина. Тази древна преграда, която още прабългарите са използвали
Коментари Харесай

Трите тунела под Стара планина: какво се случва с тях и кога ще са готови

Стара планина. Тази антична бариера, която още прабългарите са употребявали за отбрана, продължава и до ден сегашен да извършва функционалността си сполучливо - разделя Северна от Южна България и предопределя ориста на градовете от двете й страни.

Както и преди хиляда години, двете елементи на страната се свързват само през планинските проходи. Двадесет от всички 40 прохода се намират в Стара планина и като се изключи че са натоварени целогодишно, са и в доста неприятно положение.

През България минават 5 от европейските магистрални пътища, само че сред тях няма същинска връзка и капацитетът им остава необработен за икономическото развиване. Ето за какво концепцията за тунели под планината е толкоз значима. Но не се осъществя от десетилетия. За тунел под Петрохан се приказва от преди 50 години, а за този под Шипка - над 100.

На своята първа конференция новият строителен министър Гроздан Караджов разгласи, че три тунела под Стара планина ще бъдат приоритет: Петрохан, Шипка и на автомагистрала " Черно море ", сред Бургас и Варна.
Реклама
Ден по-късно най-напредналият от тях -.
Обходният път на Габрово е подготвен, само че връзката му с Южна България я няма Фотограф: NA
Така сега и трите плана са почти на едно равнище - най-малко на 4-5 години от реализацията им. И то, в случай че всичко върви безпрепятствено и бързо.
Шипка
Тунелът под връх Шипка би трябвало да се намира на 1 километър западно от прохода със същото име и на 1 километър източно от връх Малуша. Северната част на тунела излиза в област Габрово, а южната в област Стара Загора. По предварителни сметки той би трябвало да понижи времето за пътешестване сред двете области на половина - в случай че в този момент пътят сред Казанлък и Габрово се взима за към час, през тунела би трябвало да е най-вече 30 мин.

Това, като се изключи че дава пряк достъп до автомагистрала " Тракия " на тази част от Севера, отваря и връзката надолу към Турция, като приключва коридора Русе - Свиленград.
Реклама Пенчо Милков, кмет на община Русе Наблюдава се наклонност да се подкрепят главно южните райони в Република България. Справките демонстрират, че стратегиите с европейски средства са финансирали почти 1.5 милиарда за Южна България, а средствата за северна са към 950 млн. За да има изгода от плануваното осъществяване на тунелите под Стара планина, е резонно завършване на осъществяването по автомагистрала " Хемус " и бъдещото създаване на автомагистрала/скоростен път Русе - Велико Търново. Несъществуващата инфраструктура в Северна България забавя икономическия напредък в тази част на страната.
Тунелът под Шипка ще е с дължина 3.2 км. Целият заход обаче включва още 4 по-малки тунела - надлежно 171 м, 240 м, 90 м и 290 м, 6 моста и 1 подлез.

До конференцията на Караджов (и малко след нея) за този план имаше определен реализатор - в средата на предходната година АПИ даде поръчката на консорциум сред " Пътни градежи - Велико Търново ", " Пътинженерингстрой-Т " и " Хидрострой " на Велико Желев. Ден по-късно Караджов сподели, че не намира за редно тунелът да бъде единствено с две ленти за придвижване и по тази причина желае той да бъде модифициран.
Инж. Даниел Панов - кмет на община Велико Търново " Категорично мога да заявя, че дейностите по този план не трябва да стопират, нито да бъдат връщани в начален стадий. В противоположен случай това би било удар върху цели области - Велико Търново, Габрово, Стара Загора, върху десетки общини, жителите и бизнеса в тях, върху стопанската система, вложенията и туризма. Не звучат съществено причините за забавянето на този план, още повече че огромна част от съпътстващата към него инфраструктура най-малко от северната страна към този момент е построена. Съгласен съм, че тунелът под Шипка би трябвало да се преглежда като едно цяло с- магистралния или високоскоростен път от Русе до Велико Търново. Няма да е никакъв проблем всичко това да се прави редом, а не да се връщаме 20-30 години обратно с ново планиране. Четено Коментирано Препоръчвано 1 Политика 2 Ревю 3 Технологии 1 Политика 2 Коментари и разбори 3 Свят 1 Ревю 2 Технологии 3 Коментари и разбори Реклама
Според отговорите на Министерство на регионалното развитие до " Капитал " все още има единствено прелиминарен механически план за откритата част на пътя, създаден през 2008 година, и уголемен абстрактен план за тунела, приключен през 2018 година Подробен механически план за самия пробив няма - той е трябвало да бъде изработен като част от актуалната поръчка, затова занапред би трябвало да се изготвя.

" Освен това е нужна инспекция на наличните инженерни мрежи, попадащи в обсега на пътя, защото е допустимо в миналия интервал да са настъпили промени в построените инженерни мрежи и уреди. Нужно е правенето и на планови решения за осъществяване на мероприятията, свързани с запазване на околната среда, дефинирани в Решението по Оценка на въздействието върху околната среда на Министерство на околната среда и водите ", дават отговор от министерството.

Всичко това звучи тъкмо по този начин, както и ще бъде - отнемащо време. Според досегашните периоди за механически план се дават 240 календарни дни, а за строителство - 1280 календарни дни. Това значи, че, в случай че новото управление на АПИ и Министерство на регионалното развитие не трансформират съществено нещо в процеса, най-ранният период за завършването на тунела е 4 години и половина. Тези периоди са за двулентов път, прибавянето на ленти най-вероятно ще усили и времето.

Хубавата вест е, че парите за този план са съвсем обезпечени - той най-вероятно ще попадне в новата стратегия " Транспорт ", която следва да бъде утвърдена.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване
Реклама Георги Спартански - кмет на община Плевен " Комплексът от тунели под прохода " Шипка " е безусловно неотложен и нужен - както за Централна Северна България, по този начин и за Южна България. 75% от Брутният вътрешен продукт се създават в Южна България, и единствено 25% в Северна. " Петрохан
Проектът за този тунел е много упорит, само че до момента в никакъв случай не е бил предпочитан. Идеи за него има още от 1962 година Реализацията му обаче е даже по-далеч от този на Шипка.

Идеята получава развиване през 2017 година след подписка от поданици и редица митинги и блокади. В резултат на това през 2020 година най-накрая се стига до.

В него параметрите на трасето са близо 7 км дължина с две платна с по две ленти за придвижване, планова скорост до 90 км в час и 240 м денивелация. Проблем за завършването на идейния план тогава се оказват предпазени зони, заради което процедурата по оценка на въздействието върху околната среда е спряна. АПИ направи предложение да бъдат направени корекции, които да не засягат предпазените зони, само че тогавашният длъжностен министър Асен Личев съобщи, че ще се откри работещ вид.

Според данните, предоставени от Министерство на регионалното развитие, продължава работата по плана " Прединвестиционно изследване за трасе по направлението Монтана - София с тунел под Петрохан ". Към момента има три разновидността за трасета - червен, светлосин и тъмносин, като и трите следват трасето на път II-81 Костинброд - Монтана и се отклоняват сред селата Шума и Бучин проход. Тунелът стартира малко по-късно, като в трите разновидността варира сред 4 и 6 км дължина.
Борислав Българинов - регионален шеф, област Русе " Крайно належащо е построяването на такава автомагистрала с прилежащите й уреди. Изграждането на двата тунела под Петрохан и този по автомагистрала " Черно море ", са доста значими, тъй като сега Турция построява скоростна автомагистрала от Одрин до Люлебургас и на влизането в България през Гюешево или Малко Търново става запушалка. Гърция е построила над 20 тунела по автомагистралите в посока Италия, а ние не можем да изградим един. Много неща от строителството се връщат в първична фаза, тъй като страната би трябвало да демонстрира по какъв начин се съблюдава законът, а не тя да го нарушава, както до момента. "
Той би трябвало да понижи доста времето за пътешестване сред Монтана и София, като по този начин свърже транспортен кулоар сред Видин и гръцката граница.

Министерство на регионалното развитие разясняват, че след подписване на контракт с бъдещия реализатор " същинската работа по правене на отчетите ще бъде 120 календарни дни, само че провеждането на цялата процедура изисква доста повече време. Постановяване решение по Оценка на въздействието върху околната среда с утвърден вид на трасе в най-оптимистични периоди се чака до края на първото полугодие на 2023 година ".

Едва по-късно ще пристигна и уголемен и обстоен Подробен устройствен план на обекта и ще стартира работа по него. Дори в най-оптимистичните вероятни периоди, в случай че се съди по досегашния ритъм на работа, това значи 4-5 години.

И това е, в случай че се намерят пари. В момента се преглеждат разнообразни разновидности за финансиране на реализацията на плана за тунел под Петрохан, един от които е самодейността " Три морета ".
Тунелът сред Варна и Бургас
Този най-изненадващ от трите тунела в целите на Министерство на регионалното развитие би следвало да бъде част от различен именит план, който съществува единствено на хартия - автомагистрала " Черно море ". Проектирането ѝ стартира още през 70-те години на предишния век, а в този момент новото държавно управление неведнъж съобщи, че желае да я построи.

На 22 октомври 2019 година е оповестена социална поръчка за уголемен абстрактен план " с осъществяване на цялостни инженерно-геоложки изследвания и Подробен устройствен план - Парцеларен проект на Автомагистрала " Черно море ". Офертите са отворени на 3 април 2020 година Решението пък идва на 9 юли и победител е ДЗЗД " Екип план Автомагистрала " Черно море " против 9.5 млн. лева и период една година. В обединяването влизат " Капитал Уотър системс ", което съгласно Търговския указател е без активност за 2020 година, " Пи Ес Консулт " и испанската " Проес Консулторес SA ".
През ноември 2019 година бяха отворени офертите за проектирането на автомагистрала " Черно море ". Фотограф: Надежда Чипева
Договорът е подписан на 26 октомври 2020 година От министерството потвърдиха за стартирали действия - извършено е съвещание през юли предходната година, на което са показани разновидности за автомагистрално трасе. В момента има три съществени разновидността и три други възможности.

Съгласно признатия смесен, или така наречен виолетов, вид тунелното оборудване е с дължина 950 м и се намира сред северозападната страна на с. Кошарица и югоизточната страна на с. Плазовец. В тунела ще се резервира спомагателна лента за постепенно движещи се МПС, планувана в открития път отвън тунелното оборудване.

От отговорите обаче се схваща, че към момента няма тъкмо местонахождение, тъй като предстоят инженерно-геоложки изследвания и разрешителни от Министерство на околната среда и водите.

Дейностите по снимане на утвърденото трасе и осъществяването на всички ограничения и условия от решението по Оценка на въздействието върху околната среда и създаване на пилотен Подробен устройствен план - Парцеларен проект ще лишават 130 дни, настояват от Министерство на регионалното развитие. След това има още 45 дни за предаването на съгласувания проект и едвам след тази половин година може да се пристъпи към отчуждаване на парцели. Това значи, че най-ранната дата за започване на строителство, след уточняването на ПУП-а, е краят на 2023 година

АПИ и Министерство на регионалното развитие взаимно с Българската банка за развиване са подхванали дейности планът за реализирането на автомагистрала " Черно море " да бъде включен в програмата на самодейността " Три морета ". При всички случаи обаче оптимистичният период за реализацията на този тунел минава след 2026 година
Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията
Тема Икономика
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР