Средната цена на природния газ в Европа през първото тримесечие

...
Средната цена на природния газ в Европа през първото тримесечие
Коментари Харесай

Цената на природния газ в Европа се е увеличила с 1.6 пъти през първото тримесечие

Средната цена на природния газ в Европа през първото тримесечие се е нараснала над 1.6 пъти по отношение на същия интервал на предходната година до към 509 $ за 1000 куб. м, съгласно данни на лондонската фючърсна борса ICE. В същото време котировките през отоплителния сезон скочиха с 36% заради високите равнища на евакуиране от подземни складове.

Цената на газа в европейските хъбове стартира да пораства през есента на предходната година и през първото тримесечие на настоящата година възлиза на 509 $ за 1000 куб. м (+6.3% по отношение на четвъртото тримесечие на 2024 година и +65% по отношение на първото тримесечие на предходната година). През отоплителния сезон (ноември 2024 година – март 2025 г.) котировките са се нараснали с 36% по отношение на предходния есенно-зимен интервал – до 501 $.

През миналата зима (декември 2024 година – февруари 2025 г.) цената на газа се усили 1.5 пъти – до 516 $.

Средната цена на газа през март се намали с 14% по отношение на февруари до към 467 $,

само че беше 1.5 пъти по-висока от март 2024 година. Ако на 28 февруари фючърсите на газ се търгуваха към 475 $ за 1000 куб. м, след което на 31 март търговията затвори на 450 $ – 5% по-ниско, в сравнение с в края на втория месец.

През септември 2024 година междинната цена на газа в Европа е била към 416 $ за 1000 куб. м (0.3% по-малко на годишна база), през октомври – 456 $ (-11%), през ноември – 491 $ (-4%), през декември – 489 $ (+20%), през януари 2025 година – 517 $ (+53%), през февруари – 542 $ (+88%), а през март – 467 $ (+55%).

Причини за покачването на цените на газа

Увеличението на цената на газа се дължи на редица фактори. Това значително се дължи на съвсем рекордните равнища на евакуиране на газ от европейските подземни складове (ПГХ) на фона на студеното време. В момента европейските ПГХ са запълнени под 34% и съдържат към 37.5 милиарда кубични метра газ. От началото на отоплителния сезон в края на октомври 2024 година страните от Европейски Съюз са изтеглили от складове 74.5 милиарда куб. м от синьото гориво. 

В същото време Европа ще се нуждае от повече газ, за ​​да запълни оборудванията за предпазване през идното лято и поради лимитираното стартиране в употреба на нови мощности на пазара, ще би трябвало да се конкурира за LNG с Азия, чието търсене на горивото пораства. Форумът на страните експортьорки на газ даже предвижда, че летните борсови цени на газ ще бъдат по-високи, в сравнение с през зимата, което подкопава икономическата целенасоченост от изпомпване на газ от подземни газови складове.

Ниският дял на вятърните генератори в производството на електрическа енергия в Европейски Съюз през зимата

сътвори в допълнение търсене на газ за произвеждане на електрическа енергия. Освен това спомагателен подтик на цените даде прекъсването на преноса на съветски газ за Европа през Украйна. Договорът за пренос, който изтече на 1 януари 2025 година, предвиждаше изпомпването на 40 милиарда куб. м годишно. Отказът на Украйна да възобнови съглашението обаче лиши „ Газпром “ от техническата и юридическа опция да доставя гориво по този маршрут и по тази причина доставките бяха спрени. Отделно са финансовите загуби на съветската компания.

В края на февруари имаше внезапен поврат в цените на газа на фона на стоплянето в района и началото на договарянията сред Руската федерация и Съединени американски щати. През март времето стана още по-топло и изтеглянето от подземните газови складове внезапно понижа, макар че остава с 28% по-високо от година по-рано, а отоплителният сезон към момента не е завършил.

Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР