Бурята Даниел в Либия отне живота на над 2000 души. Между 5000 и 6000 са обявени за изчезнали
Средиземноморската стихия Даниел аргументи опустошителни наводнения в Либия, които скъсаха язовирни стени и отнесоха цели квартали в голям брой крайбрежни градове в източната част на северноафриканската страна.
Предполага се, че са починали към 2000 души, заяви АП, базирайки се на един от високопосавените държавни ръководители в страната.
Най-големи са разрушенията в Дерна, град, който е бил към десетилетие под властта ислямските екстремисти, които са го оставили с разпадаща се и компрометирана инфраструктура. Либия остава разграничена сред две съперничещи си администрации, една - на изток и една - на запад, всяка, от които, е подкрепяна от свои милиции и непознати държавни управления. Засега се оповестява за шестдесет и една жертви.
Но преброяването им към момента не е прюкличило.
Цели жилищни региони бяха заличени около реката, която тече от планините през центъра на града. В телефонно изявление за телевизионния канал Al-Masar в понеделник министър-председателят Осама Хамад от източнолибийското държавно управление разгласи, че има опасени, че в Дерна са починали 2000 души, а още хиляди се считат за изчезнали.
Ахмед ал-Мосмари, представител на въоръжените сили на страната, основани на изток, разгласи на конференция, че броят на жертвите е надхвърлил 2000. Той добави, че сред 5000 и 6000 души са оповестени за изчезнали.
Ал-Мосмари изясни, че повода за злополуката са срутили се два язовира.
Ръководителят на службата за незабавна помощ и кола за спешна помощ на Либия Осама Али съобщи пред CNN, че след сриването на язовира " цялата вода се е насочила към регион покрай Дерна, който е планински крайбрежен регион “.
Домовете в долините бяха отнесени от мощни кални течения, носещи транспортни средства и парчета, добави той. Телефонните линии в града също са прекратени, което усложнява избавителните старания, като служащите не могат да влязат в Дерна заради тежките опустошения.
Али уточни, че управляващите не са планували мащаба на бедствието.
" Метеорологичните условия не бяха проучени добре, равнищата на морската вода и преваляванията [не бяха проучени], скоростта напразно, нямаше евакуация на фамилии, които биха могли да бъдат на пътя на бурята и в долините “, съобщи Али.
След въстанието през 2011 година, което смъкна дългогодишния държател Муамар Кадафи, Либия няма публично прието държавно управление и последствията, произлизащи от това безвластие са понижени вложения в пътища и публични услуги, както и най-малък надзор върху частното строителство.
Сега страната е разделена сред съперничещи си държавни управления на изток и на запад, всяко от които е подкрепено от свои милиции.
Осама Хамад, министър-председател на източнолибийското държавно управление, обяви бедствено състояние. Премиерът изиска интернационална помощ.
Различни непознати държавни управления изпратиха известия за поддръжка още в понеделник вечерта.
Шейх Мохамед бин Зайед ал Нахаян, президентът на Обединените арабски емирства, разгласи, че страната му ще изпрати филантропична помощ и екипи, които да търсят потърпевши в източна Либия.
По-конкретно с Алжир, Буркина Фасо, Мали, Либия и Чад
Турция, Алжир, Египет и Ирак също изрекоха съболезнования. Очаква се бурята Даниел да доближи Западен Египет в края на понеделник или в първите часове на вторник. Метеоролози предизвестиха за вероятен дъжд и неприятно време.
" Организацията на обединените народи в Либия следи от близко изключителната обстановка, породена от тежките метеорологични условия в източния район на страната “, обявиха от задачата на Организация на обединените нации за поддръжка в Либия в обява в X.
Няколко страни изпратиха своите съболезнования и предложиха помощ на Либия, до момента в който избавителните екипи се борят да намерят оживели под отломките и руините.
Турската организация за бедствия разгласи в понеделник, че ще активизира 150 чиновници за търсене и избавяне, дружно с палатки, избавителни транспортни средства и други доставки като генератори.
Посолството на Съединени американски щати в Либия съобщи в X, че е в " непосредствен контакт с Организация на обединените нации и с управляващите в Либия, с цел да дефинира какъв брой бързо можем да окажем помощ там, където е най-необходима “.
Президентът на Обединените арабски емирства Зайед Ал Нахаян подреди изпращането на помощ и екипи за търсене и избавяне, като в същото време сервира своите съболезнования на засегнатите от злополуката, заяви държавната осведомителна организация.
Президентът на Египет Абдел-Фатах Ел-Сиси също изрази съболезнованията си на Либия. " Желая бързо възобновяване на ранените и се надявам, че рецесията ще отмине бързо с либийците, застанали дружно в единение “, съобщи Сиси в изказване в обществените медии.
Дъждът през уикенда е резултат от останките от доста мощна система с ниско налягане, която беше публично наречена стихия Даниел от националните метеорологични служби в Югоизточна Европа.
Бурята донесе пагубни наводнения в Гърция предходната седмица, преди да се реалокира в Средиземно море и да се развие в сходен на тропически циклон. Тези системи могат да доведат до рискови условия в Средиземно море и крайбрежните страни, сходни на тропически стихии и урагани в Атлантическия океан или тайфуни в Тихия океан.
Останките от бурята засягат Северна Либия и постепенно ще се насочват на изток към Северен Египет. Валежите през идващите два дни може да доближат 50 мм – този район е приблизително под 10 мм за целия септември.