Жертвите в Магдебург станаха пет, ранените са повече от 200. Шолц е на мястото на нападението
Броят на починалите при вчерашното нахлуване против многолюден коледен базар в немския град Магдебург набъбна на пет, до момента в който ранените са над 200, заяви районният министър председател, представен от организациите и Българска телеграфна агенция.
„ Имаме петима починали и над 200 ранени на коледния базар в града. Заподозреният, който е задържан същата вечер, е доктор от Бернбург, който е пристигнал от Саудитска Арабия. Той е прочут като деятел, критикуващ исляма “, съобщи министър-председателят на провинция Саксония-Анхалт Райнер Хазелоф.
По данни на ДПА 50-годишният обвинен, който живее в Германия от 2006 година насам, се е описвал като някогашен мохамеданин.
Хазелоф съобщи, че мястото „ вечно ще остане обвързвано с историята на Магдебург “. „ Ще бъде запомнено като паметно място за историята на града “, добави той, по време на визитата на местопроизшествието.
Германският канцлер Олаф Шолц и други високопоставени чиновници, в това число вътрешната министърка Нанси Фезер и правосъдният Фолкер Висинг, през днешния ден посетиха мястото на вчерашното смъртоносно нахлуване с автомобил против посетителите на коледен пазар в град Магдебург, с цел да изразят съболезнования и поддръжка.
„ Колко извънредно действие е да раниш и убиеш толкоз доста хора по толкоз жесток метод. Близо 40 души са съществено ранени и би трябвало съществено да сме съществено обезпокоени за тях “, съобщи Шолц. Той прикани нацията към единение против омразата.
Шолц и съпътстващите го чиновници се срещнаха с представители на локалното държавно управление, в това число с премиера на провинция Саксония-Анхалт Райнер Хазелоф.
Фезер подреди тази заран всичките флагове пред обектите на федералното държавно управление в цялата страна да бъдат спуснати на половина в символ на печал.
В градската катедрала на Магдебург през днешния ден от 19:00 часа локално време (20:00 българско) ще бъде отслужена заупокойна литургия.




