Сръбските власти смятат, че Хърватия изрично е поискала доставките на

...
Сръбските власти смятат, че Хърватия изрично е поискала доставките на
Коментари Харесай

Петролните санкции срещу Русия покачиха напрежението между Сърбия и Хърватия

Сръбските управляващи считат, че Хърватия категорично е поискала доставките на съветски нефт да бъдат прекратени. Белград желае изключение по образеца на Унгария, Словакия, Чехия и България. Хърватският министър председател сподели, че решението е взето от всички членове на Европейски Съюз, и жигосах опитите за двойна игра на Сърбия сред Европейски Съюз и Русия.
Европейският съюз (ЕС) одобри осмия пакет от наказания против Русия, откакто Москва нелегално анексира украинските области Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Мерките включват повече ограничавания в търговията с Русия със стомана и софтуерни артикули.

Реклама

Най-сериозната част от новите ограничавания обаче обгръща съветския нефт. Блокът възнамерява налагането на таван на цените на съветския нефт, който се доставя по море на трети страни, само че при доставянето си минава през Европа. Освен това съюзът реши да забрани преместването на съветски нефт през тръбопроводи на страни членки. Именно последната точка е повода за увеличаващото се напрежение сред Хърватия и Сърбия. Когато глобите влязат в действие на 1 ноември, Сърбия ще спре да получава съветски нефт, тъй като той минава през тръбопровода JANAF (Адриатическият тръбопровод), немалка част от който е в Хърватия.

Реакцията на Белград беше извънредно остра, като министър председателят Ана Бърнабич и президентът Александър Вучич настояват, че решението е взето след експлицитното поискване и слагане на ултиматум от страна на Хърватия. По време на срещата на европейските водачи в Прага, която беше първата среща на Европейската политическа общественост, Вучич съобщи, че последната страна, която се причисли към Европейски Съюз, " към този момент се похвали и си приписва заслугата за цялостната възбрана на превоза на съветски нефт ".

Вучич даже твърди, че последните дейности на Хърватия са продължение на политиката от 1941 година Тогава усташите основават марионетна страна, като това се случва с помощта на сериозната поддръжка от нацистка Германия.
Реклама
Премиерът Бърнабич пък разчете дейностите на Европейски Съюз като " налагане на наказания против Сърбия ". " Всичко, за което Европейският съюз подлага на критика Русия, те ни го направиха през вчерашния ден. Във Англия затвориха 250 хиляди компании през първата половина на годината, в случай че локалната стопанска система е една от най-силните. Сега го вършиме на страна като Сърбия. Така нанасяте директни финансови вреди на Сърбия, стопанската система и жителите, като изнасяте стотици и стотици милиони евро от техните джобове ", съобщи тя пред локалната телевизия " Хепи ".
Критики към Европейски Съюз
И Вучич, и Бърнабич акцентираха, че считат решението на Европейски Съюз за лицемерно, откакто няколко членки на съюза получиха изключения от ембаргото за импорт на съветски нефт, което ще влезе в действие от началото на 2023 година Тези страни са България, Чехия, Унгария и Словакия, като за тях ембаргото ще бъде интензивно от януари 2024 година Последните три страни получиха пролонгация поради обстоятелството, че нямат изход на море и построяването на различна инфраструктура би лишило съществени средства и време. България пък не е част от болшинството поради това, че рафинерията " Лукойл Бургас " разполага с технология, която може да обработва само нефт от сорта уралс. Разликата сред Сърбия и към този момент упоменатите страни е голяма - те са пълноправни членове на Европейски Съюз, до момента в който Сърбия не е.

Хърватският министър председател Андрей Пленкович отхвърли обвиняванията на Белград, като разясни, че сходни решения се вземат единствено при единомислеща поддръжка от страните в Европейски Съюз. " Това не е наша позиция, а позицията на Европейски Съюз. Всяка страна, чиито водачи пристигнаха тук, би трябвало на първо място да съблюдава режима на наказания против Русия и да покаже взаимност с Украйна ", съобщи той пред кореспонденти след срещата в Прага, представен от Euractiv. Сърбия, сподели той, " към момента може във всеки миг да внася нефт отвред с изключение на от Русия, да го транспортира до нашето адриатическо пристанище и ние да го доставим през нашия водопровод до Сърбия, без никакъв проблем ", добави той.
Двойната игра на Белград
Пленкович обаче не пропусна да подсети, че Сърбия играе двойна игра сред Европейски Съюз и Русия. Страната е кандидат-член на съюза, само че все пак досега не е подкрепила нито един от пакетите със наказания против Москва. " Сърбия не може да седи на два стола и да чака прогрес по европейския си път, до момента в който не зачита глобите против Русия ", съобщи той, като по този метод изцяло отхвърли опитите на Сърбия да продължи европейската си интеграция, до момента в който резервира топли връзки с водената от Владимир Путин страна.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР