Спортните фенове знаят, че когато гледат победата на отбора си,

...
Спортните фенове знаят, че когато гледат победата на отбора си,
Коментари Харесай

Мозъкът на спортния запалянко: Лекари анализират какво става в главата на футболните фенове

Спортните почитатели знаят, че когато гледат успеха на тима си, изпитват наслада, а когато губят, резултатът е противоположен - и тези " усеща " могат да се видят в мозъка ни. Изследователи от Clínica Alemana de Santiago в Чили сканираха мозъците на футболните почитатели и откриха, че гледката на маркиран гол от техния тим осветява региона, обвързвана с възнаграждението.

Когато тимът им губи, мрежата от мозъчни области, свързани с ментализацията, става по-активна - сигнал, че те се пробват да осмислят преди малко случилото се.

С други думи, усещаме се добре, когато гледаме по какъв начин нашият тим бележи. А когато забележим, че противниците на нашия тим им вкарват, се опитваме да рационализираме.

'Целта на това проучване е да хвърли светлина върху държанието и динамичността, свързани с извънредно съревнование, експанзия и обществена принадлежност в границите на и сред групите фанатици', споделя в изказване откривателят на проучването Франсиско Заморано Мендиета, теоретичен служащ в Clínica Alemana de Santiago в Чили. 

Резултатите бяха показани във вторник на годишната конференция на Радиологичното сдружение на Северна Америка. 

Заморано и сътрудниците му са набрали 43 чилийски футболни почитатели от мъжки пол за изследването: 22-ма, които поддържат тима " Коло-Коло ", и 21 фена на тима " Универсидад де Чили ". Тези мъже са гледали общ брой от мачове, до момента в който мозъците им са били сканирани посредством ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). 

The neuroscience of the sports fanatic: MRI scans peek inside the minds of soccer fans - revealing where winning and losing lives in the brain
— Daily Mail Online (@MailOnline)
По-конкретно, сборниците включвали видеоклипове, в които тимовете означават голове на противниците си, и видеоклипове, в които противниците им означават голове на тях.

От години Заморано изследва футболните почитатели, с цел да изследва манталитета " ние " против " те ", тъй че тимът, който вкарва гол на обичания тим на почитателите, трябваше да бъде не какъв да е, а противник - " те " за неговото " ние ".

Когато участниците в проучването гледали по какъв начин техният тим вкарва гол на противника, учените забелязали активиране на вентралния стриатум, каудата и лещовидното ядро. 

Вентралният стриатум, ситуиран в предния мозък, е център в мрежата за заплащане, свързващ голям брой области. Каудалното ядро, ситуирано малко по-дълбоко в мозъка, подкрепя ученето и паметта. 

В непосредствена непосредственост до него е ситуирано лещовидното ядро, което е обвързвано с работната памет, изпълнителната функционалност и ученето. Тези три области на мозъка съставляват основен сегмент от мрежата за заплащане, която ни дава доза от положителния химикал допамин, когато реализираме нещо или, в тази ситуация със спорта, когато гледаме по какъв начин тимът ни реализира нещо. Когато обаче почитателите гледат по какъв начин техният тим получава гол, се задействат разнообразни мозъчни области. Тази по този начин наречена " ментализираща " мрежа поддържа способността ни да мислим за нашето положение и за другите.

Изследователите, които стоят зад новото изследване, подозират, че това може да е душевен предпазен механизъм против болката от загубата - сходно на метода, по който може да започнете да рационализирате " в случай че единствено беше скочил по-рано " незабавно откакто сте гледали по какъв начин тимът ви позволява гол.

The neuroscience of the sports fanatic: MRI scans peek inside the minds of soccer fans – revealing where winning and losing lives in the brain
— WhatsNew2Day (@whatsn2day)
Но нещо друго се случва по едно и също време със запалването на ментализиращата мрежа. 

Дорзалната предна цингуларна кора (dACC) се деактивира, което би могло да усили вероятността човек да работи деструктивно или нападателно.

DACC е център на мозъка. Той свързва лимбичната система, обвързвана с поведенческите и прочувствените реакции, с фронталната кора, която подкрепя самоуправлението и вземането на решения.

С други думи, когато следят неприятното показване на своя тим, мозъчната област, свързваща голям брой области, свързани със самоконтрола и вземането на решения, става по-малко дейна. Това може да усили вероятността от разрушително или нападателно държание.

Когато губят, може да се задейства мрежата за ментализация, която води фена до интроспективно положение - споделя Заморано. 

" Това може да смекчи част от болката от загубата. Наблюдавахме и инхибиране на мозъчния възел, който свързва лимбичната система с фронталния кортекс, което затруднява механизма, регулиращ когнитивния надзор, и усилва вероятността от изпадане в деструктивно или нападателно поведение'. 

Изследването на тези пламенни футболни последователи може да предложи прозрения за политическото користолюбие и други форми на фанатизъм, само че в по-малко изменчив подтекст от расовите спорове или политическото принуждение - сподели Заморано. 

" Спортното фенство... дава неповторима опция да се проучва по какъв начин интензивната отдаденост въздейства върху невронната интензивност в по-малко противоречив подтекст, изключително като се подчертае ролята на негативните страсти, обвързваните с тях механизми за инхибиторен надзор и вероятните адаптивни тактики ", сподели той.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР