САЩ призоваха Румъния да разследва потенциална руска кибернамеса в изборите
Според разузнаването Калин Джорджеску е бил промотиран в ТикТок от платени инфлуенсъри
Преди втория тур на президентските избори в Румъния в неделя Съединени американски щати през вчерашния ден показаха безпокойствие от хипотетична съветска кибернамеса за да се повлияе на вота и приканиха за следствие, съобщи ДПА и Българска телеграфна агенция.
На първия тур, състоял се на 24 ноември, крайнодесният и проруски претендент Калин Джорджеску ненадейно излезе отпред. Елена Ласкони, представителка на либерално-консервативната реформистка партия " Съюз за избавление на Румъния " остана втора.
Коментарите, направени от представителя на Държавния департамент Матю Милър, последваха отчет на румънското министерство на защитата, който демонстрира „ съветска интервенция във злонамерени кибердейности, чиято цел е да повлияят на румънския избирателен развой “.
В един от документите Румънската разследваща работа (SRI) показва, че класираният на първи място претендент в президентските избори Калин Джорджеску е бил масирано промотиран в платформата ТикТок посредством координирани профили, логаритми за препоръчване и платена реклама.
Джорджеску съобщи, че е не е изхарчил нито една проливам в предизборната си акция, припомня организацията.
Разсекретените документи разкриват също, че над 100 инфлуенсъри са получавали възнаграждение, с цел да пропагандират в интерес на Джорджеску в ТикТок, отбелязва Ройтерс. Разузнавателната работа съобщи също, че данни за достъпа до формалния уебсайт на румънските избори са били оповестени в съветски платформи за киберпрестъпления. Данните за достъпа евентуално са били получени посредством атакуване на законни консуматори или посредством потребление на законния сървър за образование, съобщи организацията.
Тя добави, че е идентифицирала над 85 000 хакерски атаки, целящи да се възползват от уязвимости в системата. Русия отхвърли каквато и да е интервенция в предизборната акция в Румъния.
„ Атаките са траяли интензивно, в това число в деня на изборите и в нощта след тях ", се показва в разкрития документ на организацията.
„ Данните, на които се базира отчетът, би трябвало да бъдат напълно разследвани, с цел да се подсигурява целостта на изборния развой в Румъния “, акцентира Милър. Той сподели, че румънският народ би трябвало да избере своите водачи и че Съединени американски щати „ не се намесват в този избор или развой “.
В завоалирано предизвестие към Русия той сподели, че напредъкът на Букурещ като „ мощен съдружник в НАТО и сътрудник в Европейския съюз не може да бъде върнат обратно от задгранични фактори, които се пробват да отклонят Румъния и външната й политика " от съюзите й със запада.
Всякакви сходни промени „ биха имали съществени отрицателни последствия “ за съдействието на Вашингтон с Букурещ в региона на сигурността и биха отказали американските компании да влагат в Румъния, добави той.
FaceBookTwitterPinterest