Според ново проучване сложни организми, хиляди пъти по-малки от песъчинка,

...
Според ново проучване сложни организми, хиляди пъти по-малки от песъчинка,
Коментари Харесай

Новооткрити микроби в амазонските торфища могат да повлияят на глобалния въглероден баланс

Според ново изследване комплицирани организми, хиляди пъти по-малки от песъчинка, могат да оформят големи екосистеми и да въздействат върху ориста на климата на Земята.

Изследователи от Държавния университет на Аризона (ASU), дружно с сътрудниците си от Националния университет на Перуанска Амазония, са разпознали незнайно семейство микроби, неповторимо приспособени към изискванията на преовлажнени и с ниско наличие на О2 тропически торфища в северозападната част на Амазонската дъждовна гора в Перу.

Новите проучвания демонстрират, че тези микроби имат двойна роля във въглеродния цикъл и капацитет да смекчат или засилят изменението на климата. Този развой може или да стабилизира въглерода за дълготрайно предпазване, или да го освободи в атмосферата под формата на парникови газове, по-специално CO 2 и метан.

При постоянни условия тези микроби разрешават на торфищата да работят като големи въглеродни резервоари, като гълтам въглерода и понижават климатичните опасности. Промените в околната среда обаче, в това число засушаването и стоплянето, могат да провокират тяхната интензивност, ускорявайки световното изменение на климата.

А продължаващото нарушение на естествената екосистема на торфищата, породено от индивида, може да докара до отделянето на 500 милиона тона въглерод до края на века - почти 5 % от годишните излъчвания на изкопаеми горива в света.

„ Микробната галактика на амазонските торфища е голяма във времето и пространството, скрита е от отдалечените им места и е мощно незадоволително проучена във връзка с техния локален и световен принос, само че с помощта на локалните партньорства в този момент можем да посетим и изучим тези основни екосистеми “, споделя Хинсби Кадильо Кироз, кореспондиращ създател на новото проучване и откривател от Центъра за биотехнологии на околната среда Biodesign Swette в ASU.

„ Работата ни открива невероятни организми, приспособени към тази среда, и няколко от тях дават неповторими и значими услуги - от стабилизиране или преработване на въглерода до детоксикация на въглеродния оксид и други. “

Кадильо-Куйроз е и откривател в Центъра за фундаментална и приложна микробиомика Biodesign и в Училището по науки за живота на ASU. Колегата му от ASU Майкъл Джей Павия е водещ създател на проучването.

Изследването, оповестено в списанието на Американското сдружение по микробиология Microbiology Spectrum, акцентира смисъла на опазването на тропическите торфища за стабилизиране на една от най-значимите системи за предпазване на въглерод на планетата и акцентира финото взаимоотношение сред микробния живот и регулирането на световния климат.

Източник: Phys.org

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР