Според него приемането на еврото е ключов етап за България,

...
Според него приемането на еврото е ключов етап за България,
Коментари Харесай

МВФ: Инфлацията в България ще се понижава постепенно

Според него приемането на еврото е основен стадий за България, който ще укрепи институциите, ще увеличи доверието в политиките и ще подтиква средносрочния стопански напредък. „ Правителството реализира забележителен прогрес – обезпечи приемането на страната в еврозоната, одобри бюджета за 2025 година и сполучливо предоговори Плана за възобновяване и резистентност “, акцентира Борнхорст.

По думите му икономическата динамичност е мощна, а пазарът на труда – извънредно под напрежение. „ Виждаме, че стопанската система действа над своя капацитет.

 

Очакваме растеж на Брутният вътрешен продукт от към 3% тази и идната година. Това се удостоверява от устойчивото повишаване на частното ползване и приспособителната фискална политика “, разяснява той.

 

МВФ регистрира и възобновяване на вложенията през 2025 година, след спада през 2024 година Увеличава се и кредитната интензивност, изключително при ипотеките.

 

Борнхорст акцентира, че динамичността на заплатите е решителен фактор за инфлацията. „ Заплатите порастват в изискванията на рекордно ниска безработица и под напрежение пазар на труда. Увеличението на минималната заплата е обвързано със междинната в стопанската система – то подкрепя конвергенцията на приходите, само че в същото време подтиква вътрешното търсене и по този метод подхранва инфлацията “, изясни той.

 

От МВФ показват още, че въвеждането на еврото ще даде подтик на икономическите вероятности, като ускори доверието на вложителите и понижи транзакционните разноски. „ Част от тези изгоди към този момент са забележими “, добави Борнхорст.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР