Луноходът “Нефритен заек” започна отново да се придвижва на повърхността на Луната!
Според информация, оповестена на уеб страницата на осведомителната организация Синхуа, луноходът “Нефритен заек ” още веднъж се движи на повърхността на Луната. Специалистите бяха изключили краткотрайно лунохода на 16 декември и в началото се планираше да е в положение на хибернация до 23 декември, до момента в който свърши горещото пладне, само че очевидно са решили, че изискванията на Луната са задоволително меки, с цел да може да стартира работа прибързано.
Луноходът се движи. Credit: CCTV
Китай също по този начин показа 360-градусова гледка от повърхността на Луната, каквато галактическите запалянковци чакахме с огромно неспокойствие. За страдание, защото Китай няма специфичен информативен уеб страница за издание на фотоси и видео, какъвто има НАСА, главният метод, по който се споделят данните, е посредством китайската национална телевизия. Панорамата е качена в Youtube ( натиснете за връзка към Youtube – тук ). Ентусиастът Фил Стуук е съумял да даде и панорамата във вид, наличен за събаряне ( връзка – тук ), както и скрийншоти, също налични за събаряне ( връзка – тук ). Лунният пейзаж е в действителност хубав, само че за жалост заради естеството, по който Китай споделя информацията (чрез телевизията), не можем да го забележим в такива елементи, в каквито виждаме Марс през камерите на марсохода “Кюриосити ” (в “суров ”, примитивен вариант). Въпреки всичко, това е най-хубавото до този миг, и е по-добро от нищо.
Общо шест от осем от научните принадлежности на спускаемия уред “Чанг’e 3 ” също са задействани, оповестява Синхуа.
С кацането на “Чанг’e 3 ” и освобождението на лунохода “Нефритен заек ”, Китай се трансформира в третата страна след Съединени американски щати и Русия, осъществила сполучливо кацане на Луната и придвижила луноход на нейната повърхнина. Кацането на “Чанг’e 3 ” беше и първото меко лунно кацане след 37 години липса на кацания на Луната. Последното меко лунно кацане бе през 1976 година, когато “Луна 24 ” за финален път се спусна на лунната повърхнина.
През идващите няколко години Китай ще продължи да учи естествения ни сателит. Мисия Чанг’e 4″ ще служи като първообраз на технологиите, които ще бъдат употребявани при “Чанг’e 5 ”. А “Чанг’e 5 ” ще е черешката на тортата в китайската лунна стратегия. Тази роботизирана автоматизирана лунна станция ще кацне на повърхността на Луната, ще вземе проби, след което ще излети от лунната повърхнина и ще се завърне на Земята, доставяйки пробите за по-нататъшно проучване в наземни лаборатории. Всичко това би трябвало да стане през 2017 година.
До 2020 година Китай ще би трябвало да построи и модулна орбитална станция, сходна на “Мир ”. След това страната може да се опита да реализира и пилотируеми лунни задачи, като евентуално те ще са факт след 2025 година.