Европейската комисия започва процедура за свръхдефицит срещу Бълг...
Според данните на Евростат, дефицитът в публичния бранш се е нараснал от 3% от Брутният вътрешен продукт през 2024 година до 3,5 % от Брутният вътрешен продукт през 2025 година
Увеличението му през 2025 година се дължи основно на растежа на заплатите в публичния бранш, по-специално в защитата и сигурността, повишението на обществените разноски, в това число автоматичната индексация на пенсиите, както и на капиталовите дотации за „ Българския енергиен холдинг “, се споделя в отчета за страната ни.
Въз основа на политическите ограничения, известни към крайната дата на прогнозата, в пролетната прогноза на Комисията за 2026 година се планува недостиг от 4,1% от Брутният вътрешен продукт през 2026 година и 4,3 на 100 от Брутният вътрешен продукт през 2027 година
„ Проблемът в България е, че няколко години поред има доста нестабилна политическа обстановка с компликации при образуването на държавно управление. Временните държавни управления ясно видяха, че разноските излизат от релси, само че нямаха властта да се намесят. Очевидно това в този момент е първата задача за новото държавно управление, което наподобява, че има по-солидно болшинство и е ангажирано да работи за премахване на казуса. Но като се имат поради натрупванията, това надали ще стане в къс период “, разяснява специалист от Брюксел.
Преди седмица, след завръщането си от белгийската столица, министър председателят Румен Радев разгласи, че за 2025 година дефицитът е бил много над 3%, само че управляващите лъжели, с цел да реализиран поставената цел за еврозоната. На въпрос на БНР за тези негови думи специалистът съобщи, че не може да ги удостовери и че еврото не може да бъде причина за свръхдефицита.
Икономическият и финансов комитет в този момент има две седмици, с цел да даде мнение. След това Европейска комисия ще предложи процедура за свръхдефицит против България, която би трябвало да бъде утвърдена от Съвета.
Увеличението му през 2025 година се дължи основно на растежа на заплатите в публичния бранш, по-специално в защитата и сигурността, повишението на обществените разноски, в това число автоматичната индексация на пенсиите, както и на капиталовите дотации за „ Българския енергиен холдинг “, се споделя в отчета за страната ни.
Въз основа на политическите ограничения, известни към крайната дата на прогнозата, в пролетната прогноза на Комисията за 2026 година се планува недостиг от 4,1% от Брутният вътрешен продукт през 2026 година и 4,3 на 100 от Брутният вътрешен продукт през 2027 година
„ Проблемът в България е, че няколко години поред има доста нестабилна политическа обстановка с компликации при образуването на държавно управление. Временните държавни управления ясно видяха, че разноските излизат от релси, само че нямаха властта да се намесят. Очевидно това в този момент е първата задача за новото държавно управление, което наподобява, че има по-солидно болшинство и е ангажирано да работи за премахване на казуса. Но като се имат поради натрупванията, това надали ще стане в къс период “, разяснява специалист от Брюксел.
Преди седмица, след завръщането си от белгийската столица, министър председателят Румен Радев разгласи, че за 2025 година дефицитът е бил много над 3%, само че управляващите лъжели, с цел да реализиран поставената цел за еврозоната. На въпрос на БНР за тези негови думи специалистът съобщи, че не може да ги удостовери и че еврото не може да бъде причина за свръхдефицита.
Икономическият и финансов комитет в този момент има две седмици, с цел да даде мнение. След това Европейска комисия ще предложи процедура за свръхдефицит против България, която би трябвало да бъде утвърдена от Съвета.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




