СподелиСъсловната организация на писателите у нас заформи истинска истерия около

...
СподелиСъсловната организация на писателите у нас заформи истинска истерия около
Коментари Харесай

„Това ли е съюзът, който изключи Георги Марков?“: Как Джон Малкович попадна на мушката на СБП

Сподели
Съсловната организация на писателите у нас заформи същинска нервност към идното слагане на пиесата „ Оръжията и индивидът “, режисирана от артиста Джон Малкович.

Вече няколко месеца тематиката с слагането на пиесата у нас беше яхната и с политическа приложимост от „ патриотични “ подбуди. Срещу пиесата към този момент се разгласи един някогашен народен представител от Българска социалистическа партия – Иван Ченчев, само че също и рапърът Иван Динев-Устата, който е известен и с привързаността си към Русия.

Нещата излязоха на повърхността с гневно изказване на Съюза на българските писатели (БСП), които остро осъдиха пиесата с обява в изданието си „ Словото “. Според тях институциите с „ недомлъвки и тайни ходове “ са позволили да бъде сложена една „ антибългарска пиеса “.

С позицията си от Съюз на българските писатели желаят налагане на цензура посредством прекъсване на пиесата. В нея се споделя:

„ В формалните отговори на декларираното от Управителния съвет на Съюза на българските писатели мнение съответните държавни органи си измиват ръцете с лицемерното пояснение, че законната им интервенция щяла да се изтълкува като „ цензура “ и накърняване на „ креативната независимост “. С сходни дежурни увъртания управленците си затвориха очите за този неприличен и унизителен за народа ни акт. Друг въпрос е коя е повода за такова държание – нечия външна воля, политиката на отродителство или обичайна корупция, която тресе в последно време българския спектакъл? “.

Актьорът Джон Малкович отговори на нападките. Той се срещна с публицисти преди премиерата на пиесата, която ще бъде на 7 ноември.

„ Не бих пристигнал тук, с цел да слага пиеса, с която да се присмивам на България. Това не е добра концепция. Бих желал да слага добра пиеса “, съобщи артистът и режисьор.

Малкович описа, че последният път, когато е бил помолен да цензурира текста, той просто е отказал театър.

На въпрос по какъв начин ще разяснява позицията на Съюза на българските писатели, че „ мястото на такива „ произведения “ не е в България “, Малкович попита дали това е Съюзът, който е изключил писателя Георги Марков.
Не поддържам цензурата при писателите. Писателите също не би трябвало да я поддържат “, съобщи Джон Малкович.
Той напомни, че за първи път е сложил „ Оръжията и индивидът “ през 1985 година и дефинира текста като занимателен и докосващ.

„ Харесвам пиесата, тъй като сатиризира идеализираната обич. Има мощни изказвания за безсмислицата на войната. Затова аз се интересувам от този текст. Действието се развива в България – създателят е търсил страна, за която не доста хора знаят “, добави Джон Малкович.

Според него персонажите са много изразителни, интелигенти и комични, а действието в представлението просто се развива в България.

„ Аз съм тук, тъй като съм имал невероятния шанс да работя с няколко прелестни артисти, които са израснали в България и са учили във вашата академия “, разяснява Джон Малкович.

„ Оръжията и индивидът “ е пиеса от световноизвестния ирландски драматург Бърнард Шоу, сложена за първи път през 1894 година в спектакъл „ Авеню “ в Лондон.

Това е една от най-често поставяните комедии на Нобеловия лауреат. Чрез езика на комедията текстът цели да осмее публичните настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и непотребна романтизация.

Първоначално персонажите, както и средата в пиесата са условни, само че в устрема си към реалистично звучене Бърнард Шоу, посъветван от другари, взема решение да сложи описаните взаимоотношения и събития в подтекста на неотдавна завършилата на Балканите Сръбско-българска война.

Така в място на действието се трансформира домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман в България след края на борбата при Сливница през 1885 година

Това, което занимава Джон Малкович в този текст, е както рецензия на сантименталната концепция за войната, по този начин и конфликтът сред любовта като сантиментален блян и действителността.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР