СподелиЧасове след свалянето на сирийския президент Башар Асад, неправителствени лица

...
СподелиЧасове след свалянето на сирийския президент Башар Асад, неправителствени лица
Коментари Харесай

Сирийските бежанци в Германия, вече важна част от трудовия пазар в страната, не бързат да се връщат в родината си

Сподели  Сирийските бежанци в Германия, към този момент забележителен съставен елемент от трудовия пазар в страната, не бързат да се върнат в родината си
Часове след свалянето на сирийския президент Башар Асад, неправителствени лица от Германия започнаха да загатват, че е време милионите сирийци, намерили заслон в страната (някои от които още от 2015 г.), да помислят за завръщане, оповестява Ройтерс.

Много от тях обаче към този момент са създали живота си в Германия и не желаят да напущат. Работодатели, синдикати и бизнес асоциации подчертават на значимостта на тези хора в подтекста на сериозния дефицит на работна мощ в най-голямата стопанска система на Европа.

„ Да се предложи на трудащите се хора да се завърнат в Сирия, е неясно за мен “, разяснява Улрих Темпс, изпълнителен шеф на компания за боядисване и лакиране. „ Взехме на себе си уговорката да подготвим тези служащи “, споделя Темпс по отношение на 12-те сирийци, които работят в екипа му от 530 души.

Сред тях е Мохамед Редатотонджи, който идва в Германия като емигрант през ноември 2015 година В момента живее в северния град Хановер с жена си, която е пристигнала по програмата за сливане на фамилии, и трите им деца.

„ Интегриран съм тук, в Германия, и приключих образованието си. Тук виждам своето бъдеще “, споделя той.

Решението на някогашния канцлер Ангела Меркел да одобри 1,5 милиона бежанци, най-много от Сирия, неотложно провокира несъгласия и мнозина го дефинират като причина за повишаването на крайнодясната партия „ Алтернатива за Германия “.

Оттогава страната е приела над 1,2 милиона бежанци от Украйна, а стопанската система се чака да записва спад през 2024 година, което я слага в неподходяща позиция по отношение на страните от Г-7.

Миграцията е вторият най-належащ въпрос преди предварителните избори през февруари, след икономическия напредък.

Някои немски политици оферират даже да поемат разноските за полетите на сирийците назад, с цел да понижат привлекателността на крайната десница. В момента разглеждането на молби за леговище от сирийци е прекратено.

Консерваторът Фридрих Мерц, считан за евентуален идващ канцлер, съобщи, че рухването на Асад може да даде опция на сирийците да се върнат, само че акцентира, че е рано за дефинитивни решения.

Въпреки че към 500 000 души, в това число майки с деца, остават без работа, сирийците помогнаха за облекчение на натиска върху трудовия пазар в Германия, където половината от фирмите имат усложнения в намирането на нужните фрагменти, съгласно браншови организации.

Близо 43 000 сирийци работят в индустриалния бранш, който (преди забавянето напоследък) беше главен мотор на растежа. Между тях е Салах Садек, който е чиновник в доставчика на съставни елементи „ Континентал “. Неговата брачна половинка е направила докторантура в Германия, а децата им ще би трябвало да трансформират езика и просветителната система, в случай че решат да се върнат в Сирия.

Садек не изключва опцията да се върне в родния си Дамаск, само че счита, че би трябвало да изминат най-малко пет години, до момента в който обстановката в Сирия стане по-ясна.

Изследвания на Института по трудова стопанска система откриват, че колкото по-дълъг е престоят на човек в Германия, толкоз по-вероятно е да има работа. За хора, живеещи повече от шест години в страната, процентът на претовареност е над 60%. Те също по този начин са по-малко склонни да изоставен, а тяхната роля в локалната стопанска система и общественост става по-забележима.

„ Компании, здравни заведения и центрове за грижи разчитат на сирийските служащи “, акцентира Зузи Мьобек, комисар по интеграцията в провинция Саксония-Анхалт.

Близо 10 000 сирийци работят в немските лечебни заведения, което ги прави най-голямата група от задгранични лекари в страната, съгласно данни от Сирийското сдружение на лекарите и фармацевтите в Германия.

„ Ако забележителен брой от тях изоставен, даването на здравни услуги няма да се срине, само че ще има явни пропуски “, декларира Гералд Гас, ръководител на Федерацията на немските лечебни заведения (DKG).

В група за сирийски лекари в Германия в обществената мрежа „ Facebook “, в деня на рухването на Асад, 74 % от 1200 участници показват, че обмислят непрекъснато завръщане. Три дни по-късно 65 % от 1159 участника декларират, че завръщането е подвластно от събитията в страната.

Източник БТАЗа още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР