СподелиБългария вече се намира в клуба на най-богатите държави в

...
СподелиБългария вече се намира в клуба на най-богатите държави в
Коментари Харесай

България вече е в клуба на най-богатите държави в света, според Световната банка

Сподели
България към този момент се намира в клуба на най-богатите страни в света, съгласно класацията на Световната банка.

Световните стопански системи са разпределени от Световната банка в четири групи съгласно брутния народен приход (БНД) на глава от популацията – страни с невисок приход, с невисок междинен приход (lower-middle), с висок междинен приход (upper-middle) и с висок приход, написа „ Медиапул “.

Досега България беше измежду страните с висок междинен приход. Най-високата група е с годишен приход над 14 006 $ на глава от популацията.

„ Тази година три страни – България, Палау и Руската федерация – се реалокират от групата на страни с високи междинни приходи към тази с високи приходи “, заяви интернационалната организация.
България устойчиво се приближава до прага на високите приходи със непретенциозен напредък през интервала на възобновяване след пандемията, който продължи през 2023 година, като действителният Брутният вътрешен продукт набъбна с 1.8%, подсилен от потреблението.Палау също продължи да се възвръща след пандемията, и Брутният вътрешен продукт се върна на предходните равнища, нараствайки с 0,4%. При инфлация (измерена посредством дефлатора на БВП) от 8,1%, номиналният брутен народен приход нараства с 10,0%.Икономическата интензивност в Русия, почнала война против Украйна, е била повлияна от огромното нарастване на военната активност през 2023 година, до момента в който растежът е заздравен и от възобновяване на търговията (+6.8%), на финансовия бранш (+8.7%) и строителството (+6.6%). Тези фактори доведоха до нараствания както на действителния (3.6%), по този начин и на номиналния (10.9%) Брутният вътрешен продукт, а съветският „ Атлас Разузнавателна служба на ФРГ на глава от популацията “ набъбна с 11.2% “, изяснява Световната банка.
 Световна банка ранглиста

Класацията се актуализира всяка година на 1 юли въз основа на брутния народен приход на глава от популацията за миналата календарна година по метода „ Атлас “. Тя отразява равнището на развиване на дадена страна, употребявайки въпросния способ като широкодостъпен индикатор за стопански потенциал.

Развитието на страните е претърпяло солидна еволюция от края на 80-те години на предишния век до момента, демонстрират данните. През 1987 година 30% от докладващите страни са класифицирани като страни с невисок приход, а 25% – като страни с висок приход. Към 2023 година в групата с невисок приход влизат единствено 12% от страните, а в тази с висок приход – 40%.

Мащабът и посоката на тези промени обаче варират доста сред районите на света, акцентира Световната банка. Например 100% от страните в Южна Азия са били класифицирани като страни с невисок приход през 1987 година, до момента в който този дял е понижен до едвам 13% през 2023 година

В Близкия изток и Северна Африка има по-висок дял на страните с невисок приход през 2023 година (10%), в сравнение с през 1987 година, когато нито една страна не е била класифицирана в тази категория.

В Латинска Америка и Карибите делът на страните с висок приход се е повишил от 9% през 1987 година до 44% през 2023 година Европа и Централна Азия имат малко по-нисък дял на страните с висок приход през 2023 година (69%), в сравнение с през 1987 година (71%).

Алжир, Иран, Монголия и Украйна се реалокират от групата на страните с ниски междинни приходи в тази на страните с високи междинни приходи.

Възходящата смяна в класирането на Украйна е резултат от обновения икономическия напредък през 2023 година (реалният Брутният вътрешен продукт набъбна с 5,3%, след спад от 28,8% през 2022 г.), дружно с продължаващия спад на популацията, което намаляло с повече от 15% след нахлуването на Русия в страната. Тези фактори бяха в допълнение усилени от нарастванията на цените на създадените в страната артикули и услуги. Докато стопанската система на Украйна беше доста наранена от нахлуването на Русия, действителният напредък през 2023 година беше движен от строителната активност (24,6%), което отразява доста нарастване на капиталовите разноски (52,9%) в поддръжка на напъните за възобновяване на Украйна след разрушенията.

Икономиката на Западния бряг и Ивицата Газа е единствената, която изпада в по-лоша категория през 2023/2024 година, като главният фактор за това е почналата война в района.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР