Диана Ковачева: Спирането на сделки с имоти заради неплатени глоби ограничава правата на гражданите
Спирането на покупко-продажби с парцели поради отговорности към страната и неплатени санкции ще докара до непропорционално ограничение на правата на жителите. Това твърди омбудсманът Диана Ковачева , която изпрати мнение до финансовия министър Росица Велкова във връзка оповестения за публично разискване план на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
Тя добавя, че изменението по наредбата се планува заради зачестилите случаи , в които при прекачване и основаване на вещни права върху недвижими парцели и прекачване на собствеността върху МПС, жителите съзнателно не заявяват отговорностите си при изповядване на договорката.
Според Ковачева информацията обгръща всички, подлежащи на наложително осъществяване обществени задължения на лицата, а не както планува настоящата все още наредба – отговорности за налози, мита и наложителни осигурителни вноски .
„ Освен че липсват причини за разширението на кръга на отговорностите, за които ще бъде сменено декларирането с осъществяване на инспекция от страна на нотариусите преди изповядване на договорка, самите отговорности не са тъкмо и съответно избрани. При по този начин препоръчаната редакция на наредбата тези обществени отговорности, подлежащи на наложително осъществяване, включват и санкции, без да се регистрира, че жителят може да не е схванал, че е бил санкциониран, да е платил, само че системата да не е отчела заплащането, за санкцията да е изтекла погасителната отминалост, да не е склонен с наложената санкция и да апелира и така нататък “, акцентира омбудсманът.
Проф. Диана Ковачева обръща внимание, че това на процедура е насилствена административна мярка , тъй като даже и да не е склонен с наложената санкция, жителят би предпочел да заплати , с цел да може да подписа договорката, в сравнение с да чака да вземем за пример да завърши правосъдното произвеждане за обжалване на санкцията.